2023/09/27

28 Eylül’de başlayan ve Pera Müzesi’nin ev sahipliğini üstlendiği “Bir Ömür Okul” başlıklı film programı 4 Kasım’a kadar devam ediyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “Okullar Okulu” temalı 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gösterilen filmler hayatın bitmeyen bir okul olduğunu vurguluyor. 

Toplum içerisinde birlikte yaşamanın yöntemlerini ve uygulama yollarını görünür kılan, bunların özel hayatı nasıl etkilediğini irdeleyen program kapsamında, belgesellere ve kurgu filmlere yer veriliyor. Seçki, izleyicileri hayatın sonsuz yolları ve öğrenme ile hayatı birbirinden ayırmanın imkânsızlığı üzerine düşünmeye yönlendiriyor. Seçkide Josephine Decker, Saul Bass, Godfrey Reggio, Gaspar Noé, Benedikt Erlingsson ve Athina Rachel Tsangari’nin filmleri yer alıyor. Program kapsamında Pera’da gösterilen filmler de ücretsiz.

Bir Ömür Okul nedir?

bir ömür okul peraTürkiye’den ve yurt dışından farklı kuşakları ve çeşitli disiplinleri temsil eden uygulayıcıların katılımıyla gerçekleştirilen Okullar Okulu; eski bilgi ile yeni bilgiyi, akademisyenle amatörü, profesyonelle bireyseli buluşturarak sonuçlara olduğu kadar süreçlere de odaklanıyor. Pera Film’in bienalin bir uzantısı olarak sunduğu Bir Ömür Okul (Life as School) programı, toplumda birlikte yaşamanın yöntemleri ve uygulama yollarını yansıtırken bunun özel hayatlarımızı nasıl etkilediğini irdelemeyi amaçlıyor.

4. İstanbul Tasarım Bienali bunu şöyle açıklıyor:

“Dünyada var olan bilgi miktarı, her iki yıl sonunda, iki katından fazla artış gösteriyor. İnsanlar daha önce hiç olmadıkları kadar bilgililer. İşinize de aklınıza da sahip çıkabilmenin tek yolunun hayat boyu öğrenmeye devam etmek olduğu söylenip duruyor. Kara tahtaların, sözlülerin, ezberlenmiş çarpım tablolarının, ceplerimizdeki cıvıl cıvıl eğlencelikler karşında en ufak bir şansı kalmadı. Bu esnada makinelerin kendileri de öğrenmeye başladılar. Sonunda insanların yapacağı bir şey kalıp kalmayacağı ve hangi insani yetilerin yerlerinin doldurulamaz olduğu merak konusu. Acaba okula dönmenin ve okulu baştan tasarlamanın vakti geldi mi?”

 

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)