2023/09/20

peter-pan-ile-wendy-Tinkerbell“ .. Biri dışında, bütün çocuklar büyür ve büyüyeceklerini erken yaşta öğrenirler. Wendy’ de şöyle öğrendi : İki yaşındayken, bir gün bahçede oynuyordu. Bir çiçek daha koparıp, bu çiçekle annesine koştu. Sanırım küçük kız pek sevimli görünüyordu ki, Bayan Darling elini göğsüne koyup: ‘Ah keşke hep böyle kalabilsen! diye haykırdı. Bu konuda aralarında geçen konuşmanın hepsi buydu, ama Wendy bundan böyle büyümek zorunda olduğunu öğrenmişti. Bunu iki yaşına girdikten sonra anlarsınız hep. İki yaş, sonun başlangıcıdır. ”

* Büyük olmakla yüzleşmekten böyle bahseder Peter Pan’ın yaratıcısı İskoçyalı yazar James Matthew Barrie , çağlar boyu okuna gelen romanı ‘ Peter Pan İle Wendy‘ de. “ Kitaplar ikiye ayrılır;”demiş yazar John Ruskin, “ günün kitapları ve tüm zamanların kitapları . ” Kuşkusuz bu nitelendirmede tüm zamanların kitabı olacak bir eser Peter Pan ile Wendy.

Trajik bir aile hayatından sonra mutsuz evlilik geçiren ve bu esnada eşinin sürekli –psikojenik cücelik – hastalığıyla alay ettiği Barrie’nin belki de yaşamı boyunca en çok hissettiği duygu ‘ kuş gibi uçmak’ ve ‘ hiç büyümeden bir çocuk olarak kalmak ‘ tı. Ve tüm bu duygularını ‘ Peter Pan’de somutlaştırdığı söylenir. Henüz altı yaşındayken, 13 yaşındaki ağabeyinin talihsiz bir kaza sonucu ölümünden sonra, annesini teselli etmek için yaşamı boyunca ağabeyinin rolünü üstlenen ve 13 yaşında bir çocukmuş gibi davranan yazar Barrie’nin dramıpeter-pan-ile-wendy-James-Matthew-Barrie böyle başlamıştır diyebiliriz : çocuk gibi davranmak zorunda hissetmek.. Sonralarında aslında büyümeseydi, böyle davranmak zorunda kalamayacaktı düşüncesiyle özdeşleştirdiği ‘ çocuk kalmak ’ kavramı, bugün Dünya Edebiyatının başyapıtlarından, her kuşaktan insanın çocukken okuduğu ‘Peter Pan ile Wendy’ masalı yazmasına yol açtı. Tinkerbell adlı periyle maceradan maceraya koşan çocuk Peter Pan’in başına gelenlerin anlatıldığı masal kitabı, yayımlandıktan sonra Kızılderilileri barbar gösterdiği gerekçesiyle Barrier ırkçılık yapmakla suçlansa, peri Tinkerbelli’in çocukların üzerine döktüğü ve hepsinin mutlu olmasın sağlayan ‘ peri tozu’nun uyuşturucu olduğu iddia edilse de, roman çocuklar kadar büyükler tarafından öylesine sevildi ki hiç James-Matthew-Barriekimse bu iddialara kulak asmadı. Kitap yıllarca – günümüzde dahi – en ünlü çocuk masallarından biri olmayı sürdürüyor.

Elbette avantajlıdır çocuk ruhlu olmak.. Dünyadaki olumsuzlukları görmemek, hayatı doyasıya yaşamayı mümkün kılar. Ancak her şeyin olduğu gibi bunun da fazlası zarar. Psikanalistlerin sonradan ‘ Peter Pan Sendromu ‘ olarak adlandırdıkları ve hepimizin bildiği Pop’un Kralı Michael Jackson’ın da bu hastalıktan muzdarip olduğunu biliyor muydunuz ? Devasa malikanesini dünyadan izole biçimde yaptırarak, adını Peter Pan’in varolmayan ülkedeki çocuk adasının ismi olan Neverland koyduğunu.. ? İşte sahibini hayat hikayesinden izler taşıyan dünyaca ünlü masal Peter Pan’ın hikayesi. Sahi kaçımız Peter Pan olmayı ister ?

( Peter Pan,İthaki Yayınları, Yazar:James Matthew Barrie, Çeviren : Betül Avunç )

Hande Yavşan Güvendik

1 thought on “PETER PAN VE ÇOCUK KALMAK

  1. Çocukken hayal edilebilecek en güzel şeydir uçmak 🙂 ama kötü örneklerini de duymuştuk tabiki. kendini pikachu zannedip balkondan atlayan çocuk gibi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)