2023/12/06

picassonun_ruyasina_rekor_fiyatABD’li yatırımcı, Pablo Picasso’nun “Rüya” (Le Rêve) adlı tablosunu 155 milyon dolara satın alarak rekora imza attı.

ABD’li yatırım fonu yöneticisi Steven A. Cohen, Pablo Picasso’nun “Rüya” (Le Rêve) adlı tablosunu 155 milyon dolara (282 milyon TL) satın alarak rekor kırdı. Özel satış ile yeni sahibine ulaşan tablo, 1973’te ölen İspanyol ressamın “en pahalıya satılan yapıtı” unvanının sahibi ve 100 milyon doların (182 milyon TL) üzerine çıkan üçüncü eseri oldu. Ayrıca bu satış rakamı ABD’li bir yatırımcının bir sanat eserine ödediği en yüksek fiyat.

Picasso’nun 24 Ocak 1932’de, sadece bir öğleden sonrasını harcayarak tamamladığı, 22 yaşındaki metresi Marie-Thérèse Walter’i resmettiği yağlıboya tablo, gazinoları bulunan Steve Wynn tarafından satıldı.

Steve Wynn, 2006’da yapıtı satmak için 139 milyon dolara (253 milyon TL)Cohen’le anlaşmış ancak bir gün sonra arkadaşlarına gösterirken dirseğini tabloya çarpınca 15 santimetrelik bir delik açılmasına neden oldu. Bu yüzden “Rüya”nın satışı gerçekleşmemişti. Tamiri için 90 bin dolar (164 bin TL) ödeyen Wynn, tabloyu yedi yıl gecikmeli de olsa tabloyu rekor fiyata satmayı başardı.

1 thought on “PICASSO’NUN METRESİ REKOR KIRDI

  1. gerçekten değer..Avrupalının sanata verdiği değer ile bizim insanımızın sanata verdiği değer ne zaman yakınlaşırsa o zaman adam oluruz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)