2023/12/02

“Bir gün postacı kapımı çaldı. Elinde bir davetiye olduğunu, postacılar gecesine gelip gelemeyeceğimi sordu. Postacı son zamanlarda heyecanlı bir halde kapıdaki posta kutusuna değil de evin kapısına kadar onca katı çıkıp postayı iletiyordu.”

Posta-Sanati-sinasi-gunesSanatçı Şinasi Güneş, bir deney, dışa vurum, iş birliği, iletişim, özgürlük ve eğlence sanatı, yaratıcı olan herkesin katılabileceği uluslararası bir ağ olan posta sanatını Türk sanat ortamında yaygınlaştırmak için 2000’li yılların başından bu yana çaba gösteriyor.

Estetik vurguyu ön plana çıkaran ve mesaj ağırlıklı politik söylemleri bünyesinde barındıran “Posta Sanatı”, bireysel ya da grup faaliyeti olarak tarihe eklemleniyor. Bu eklenimler artık bir Posta Sanatı tarihinin oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

Bu süreçte en nitelikli katkıyı daha önce “Yolculuklar”, “New York ve Sakız”, “Sokak Sanatı” isimli kitapları yazan sanatçı Şinasi Güneş,  “Posta Sanatı” isimli kitapla gerçekleştiriyor. “Gözetleme”, “Kadın ve Ekoloji”, “Küresel Isınma”, “Fundamentalizm”, “Evsizler”, “Çingeneler” gibi Posta Sanatı (Mail Art) çevrelerinde geniş yankı uyandıran projeler yürüten Güneş; görsel şölen ögelerini, onların yaratıcılarını ve yorumlarını tarihsel seyrinde objektif bir tutumla okuyucuya sunuyor. Uluslararası ortamda faal olan sanatçıların katkılarıyla geniş bir yorum perspektifine sahip olan bu eser, Posta Sanatı’nın deşifresine ortam hazırlıyor. Tanıtım yazılarının da yer aldığı eser, odak noktasına sanat icracılarını yerleştiriyor.

Bu yayında yer alan bir kaç posta sanatçısına değinirsek eğer;
“Ray Johnson”, “Ruud Janssen”, “Henning Mittendorf”, “ Ryosuke Cohen”, “Anna Banana”, “ Clemente Padin”, “Guy Bleus “, “Daniel Daligand”, “Denis Charmot”, “Dmitry Babenko” ve” Rod Summers” …

Edward Ward_Draw-me-a-Terrorist-posta-sanati

Alfabetos-Proxecto-De-Arte-Correo-Mail-Art-Project-posta-sanati  Ruggero-Maggi-İtalya-posta-sanati

Şinasi Güneş’in editörlüğünde “Posta Sanatı” kitabı; alternatif bir sanatın tarihini, bu tarihi oluşturan sanatçıların yazılarını, bazı posta sanatı projelerini ve konseptlerini okuyucuyla buluşturuyor. Posta sanatını tanıtıcı bir rehber niteliğindeki yayın, Türkiye’de bu alanda hazırlanmış  ilk kitap olma özelliğini de taşıyor. İçeriğinin zenginliği ile ivme kazanan Posta Sanatı, niteliksel açıdan temel bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)