2023/09/20

Marquis de Sade’ın son dönemi Erdal Beşikçioğlu rejisiyle sahne alıyor.

Dünya edebiyatının en aykırı isimlerinden biri olarak kabul edilen Marquis de Sade’ın Charenton Akıl Hastanesi’nde geçirdiği son günleri Quills Tüy Kalemler “Marquis De Sade” tiyatro oyunu ile Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğinde sahne alıyor.

Doug Wright’in yazdığı tiyatro oyununda Erdal Beşikçioğlu,  muhteşem oyunculuğu ile Marquis De Sade’yi oynarken, Gökhan Soylu, Saygın Soysal, Melisa Şenolsun, Işık Erdoğan, Diren Yurtseven, Onur Eroluş, Buğra Orhan, Beril Öztarakçı, Sena Kelahmet, Metehan Aktaş, Ceren Aydın da ona aynı olağanüstü performansları ile ona eşlik ediyorlar.

Binnaz Dorkipin koreografisini yazdığı, kostüm tasarımının da Aslı Filinta Demir tarafından üstlenildiği oyunun, müzik direktörlüğünü ise Onur Yüce ile Cem Deliormanlı ikilisi yürütüyor.

Marquis De Sade Hakkında:

1740 doğumlu Fransız aristokrat ve felsefe yazarı Marquis De Sade, kaleme aldığı kitaplarda ahlakı, kanunları, devlet adamlarını, dini öğeleri sınırlara sokmaksızın eleştirirken erotizmi de toplumun ahlak anlayışının tersine, aşırı zevke odaklanan bir inançla benimsemişti.

Marquis De Sade’in toplum tarafından sakıncalı olarak tabir edilen bu anlayışı, kendisinin 74 yıllık yaşamının yarısını hapishanelerde ve akıl hastanelerinde geçirmesine; yazdığı kitaplarla ve düşünceleriyle de bugün bile kuşkusuz en çok tartışılan yazarlardan birisi olmasına yol açmıştır.

Marquis De Sade’in son günlerini konu alan Quills Tüy Kalemler “Marquis De Sade” tiyatro oyunu, izleyiciler ile buluşmaya devam ediyor.

 

Quills Tüy Kalemler “Marquis De Sade”

Yazan: Doug Wright
Yönetmen: Erdal Beşikçioğlu
Koreograf: Binnaz Dorkip
Müzik: Onur Yüce-Cem Deliormanlı
Kostüm Tasarım: Aslı Filinta Demir
Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Gökhan Soylu, Saygın Soysal, Melisa Şenolsun, Işık Erdoğan, Diren Yurtseven, Onur Eroluş, Buğra Orhan, Beril Öztarakçı, Sena Kelahmet, Metehan Aktaş, Ceren Aydın

Ayrıntılı bilgi ve bilet satın almak için tıklayınız.

 

MARQUIS’DEN YATAK ODASINDA FELSEFE

Yorum Yapmasam Olmaz :)