"RESİMLER, EKSLİBRİSLER" ADLI SERGİ SANATSEVERLERLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR

22 Ocak – 16 Şubat 2013 tarihleri arasında Galeri Işık’ta “Resimler, Ekslibrisler” adlı sergi sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
 
Latince kitaplardan anlamına gelen ekslibris genellikle kitap kapağının iç tarafında veya ilk sayfalardan birinin üstünde bulunan kitap etiketin veya iyelik yazısını tanımlamak için sıkça kullanılan bir deyiştir. Ekslibris’ler günümüzde işlevleri kaybolmuş olsa da taşıdığı sanatsal ve nostaljik değerle bir sanat dalına dönüşmüş ve gözde koleksiyon objeleri arasında yer almaktadır Bugüne kadar yapılmış yaklaşık 3.000.000’un üzerinde ekslibrisin, 2.000’den fazla da ekslibris koleksiyonun olduğu tahmin edilmektedir. 
 
500 yıl önce kullanılan  “ekslibris”lerin Türkiye’de tanınması ve yaygınlaşması için yoğun çaba harcayan Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar – Grafik Tasarım Bölümü ve İstanbul Ekslibris Derneği Başkanı Hasip Pektaş’ın “Resimler, Ekslibrisler” adlı sergisi 22 Ocak – 16 Şubat 2013 tarihleri arasında Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşuyor. Çeşitli Çalışmaları Danimarka, Belçika, Çin ve İtalya Ekslibris Müzelerine kabul edilen Hasip Pektaş, Ekslibris’i “Önemli bir iletişim aracı, anlamlı bir değiş-tokuş objesi, sanatı insanın elleri arasına; kitapların içine kadar getiren, dokunabilecek kadar yakınlaştıran, geleneğe saygının, yazılı metinlere ilgi ve sevginin sembolüdür.” şeklinde tanımlıyor.
 
1996’da “Ekslibris” hakkında bir kitap yazan Pektaş, resim çalışmalarında ise yaşanmışlıkları, ilgili görsel ögelerle bir araya getirerek, özellikle de kendi imgelemindeki nesneleri kurgularına ekleyerek yeni yaşam kayıtlarına dönüştürmek, yaşam zenginliğini, katmanlarını bir belleğe dönüştürmekle ilgili sorunlar üzerinde çaba sarfediyor.
 
2003 ve 2007’de 1. ve 2. Uluslararası Ekslibris Yarışmalarını, 2008’de 1. Uluslararası Baskıresim Bienali’ni, 2010’da 33. FISAE Uluslararası Ekslibris Kongresi’ni ve Uluslararası Ekslibris Yarışması’nı, 2012’de 1. Ulusal Öğrenci Ekslibrisleri Yarışması’nı organize eden Pektaş, İstanbul Ekslibris Derneği Başkanı ve İstanbul Ekslibris Müzesi Müdürüdür.
 
Farklı alanlarda ürettiği çalışmaları ile pek çok ödüle layık bulunan Hasip Pektaş’ın ödülleri:
 
2009 Yaroslavl Uluslararası Ekslibris Yarışması, “İkincilik Ödülü” (Rusya)
2008 XXXII. Uluslararası Ekslibris Bienali “Mansiyon” (Pekin – Çin)
2006 IV. Uluslararası Grafik Bienali, “Mansiyon” (Francavilla al Mare – İtalya)
1996 III. İtalya-Türkiye Ekslibris Bienali, “Birincilik Ödülü” (Ortona – İtalya)
1989 AFSAD 7. Ulusal Fotograf Yarışması, “Kültür Bakanlığı Özel Ödülü”
1988 Fotograf Dernekleri 1. Ulusal Yarışması, Saydam “Başarı Ödülü”
1974 Ressam Şeref Akdik Resim Yarışması, Baskıresim “Özel Ödülü”

Yorum Yapmasam Olmaz :)