2023/05/28

Türkiye’nin sayılı edebiyat organizasyonlarından biri olan Roman Kahramanları Festivali, bu yıl 3. kez 11-13 Nisan tarihleri arasında  İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirilecek. 2018 yılının “Troia Yılı” ilan edilmesi şerefine festivalin bu yılki konusu da “Homeros, Troia, Destanlar ve Kahramanları” olacak.

Roman Kahramanları Dergisi ve Maltepe Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen 3. Roman Kahramanları Festivali bu yıl İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirilecek. 11 ve 12 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek etkinliklere Maltepe Üniversitesi (Marma Otel), 13 Nisan Çanakkale programına ise Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı ev sahipliği yapacak.

“Polyksena” Belgeseli İlk Kez Gösterilecek

2018 yılı festival başkanı, yazar, şair ve çevirmen Prof. Dr. Cevat Çapan‘ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan festivalde Roman Kahramanları Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Asan’ın yapımcılığını üstlendiği, Maltepe Üniversitesi ve Heyamola Yayınları ortak yapımı belgesel “Polyksena” ilk kez seyircilerle buluşacak. Festivalin Çanakkale ayağında gerçekleştirilecek Troia Gezisi’sinin hemen ardından Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi’nde Polyksena Belgeseli gösterimi yapılacak.

Festival kapsamında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü lisansüstü öğrencilerinin ve akademisyenlerin hazırladığı “Homeros, Troia ve Destanları” konulu tablolardan oluşan Troia Resim Sergisi de etkinlik boyunca Marma Otel’de ziyaret edilebilecek.

Festivalin Onur Konukları: Kazancakis’in Kahramanları

Balkan Savaşı’nın yüzüncü yılı olan 2012 yılında “Balkan Barışı” temasıyla başlayan Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali, 2017 yılında “Kafka” teması ile ikinci kez gerçekleştirilmişti. Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek festivalde Yunan edebiyatının ünlü ismi Nikos Kazancakis ve roman kahramanları tartışılacak.

Festival programında ayrıca Prof. Dr. Necdet Neydim’in “Mitoloji, Masallar, Destanlar”, Şebnem Arslan’ın “Türkçe’den Yunanca’ya roman çevirileri” ve Doç. Dr. Reyhan Körpe’nin “Mitolojinin Yerel Kültürler Üzerine Etkisi” konulu sunumları yer alacak. Roman Kahramanları Dergisi editörü Olga Okay’ın başkanlığında  Prof. Dr. Damla Demirözü, Yunan Edebiyatı Öğretmeni Yannis Gigourtsis ve yazar Hülya Soyşekerci de konuşmalarını gerçekleştirecekler.

Festival konuk ve davetlilerle birlikte yenecek akşam yemeğinin ardından müzik dinletisi ile sona erecek.

11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 3. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin  oturumları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)