2023/12/06

jk-rowling-the-cuckoos-callingHarry Potter fantastik bilim kurgu serisinin dünyaca ünlü İngiliz yazarı J.K. Rowling’in, takma bir ad kullanarak yeni bir roman yazdığı İngiliz basını tarafından açığa çıkarıldı.

Son olarak “Boş Koltuk” (The Casual Vacancy)  kitabı milyonlarca satan Rowling bu sefer kendisi için bir karakter yarattı. “The Cuckoo’s Calling” isimli yeni romanın yazarını Robert Galbraith adında  evli ve iki çocuk babalı emekli bir gizli dedektif olarak tanıtan Rowling, bu romanı ile İngiltere’de polisiye türünde yılın en iyi ilk romanları arasında yer aldı ve dikkatleri üzerine çekti.

Bu derecede iyi romanın daha önce hiç kitap yazmamış bir yazar için oldukça iyi olması, İngiliz Sunday Times gazetesinin de şüphesini çekti. Romanı yazdığı iddia edilen Robert Galbraith’in aslında hiçbir zaman hayatta olmadığını ortaya çıkaran gazete “The Cuckoo’s Calling” adlı romanın aslında J.K Rowling tarafından yazıldığı gerçeğini ortaya çıkardı.

Kitabın 2.sininde yolda olduğu ve seneye okuyuculara sunulacağını belirten J. K Rowling, takma bir isimle roman yazmanın kendisini özgürleştirdiğini ve aslında bu durumu biraz daha saklamak istediğini belirtti.

J.K Rowling ayrıca Harry Potter serisi ile yaptığı ünden dolayı bundan sonra yazacağı her romanın abartılı reklam ve beklenti getirdiğini belirtirken takma isimle yazarak bu durumu aştığını ve önyargısız güzel tepkiler aldığını belirtti.

Yorum Yapmasam Olmaz :)