2023/01/30

Sanal alemin en büyük alışveriş şirketlerinden biri olan Amazon ünlü sanatçıların sanat eserlerinin de aralarında buluğundu 40 binden fazla eseri satışa çıkarıyor.

Andy Warhol ve Salvador Dali gibi ünlü sanatçıların eserlerinin de  satışa çıkacağı siteye sanatseverlerin yoğun ilgisi bekleniyor.

BBC Türkçe’nin yaptığı habere göre Amazon’dan Peter Faircy, “Sanatın heyecanını ve duygusallığını müşterilerimize ulaştırıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Amazon Sanat, galerilere, uzmanlıklarını ve eserlerini milyonlarca müşterimize ulaştırmak için yeni bir fırsat sunuyor” dedi.

amazon-art

Amazon müşterileri, aralarında New York’taki Paddle8, Miami’deki Holden Luntz, San Fancisco’daki McLoughlin Galerisi ve Seatle’daki Catherine Person Galerisi’de olan pek çok galerinin eserlerine ulaşabilecek. Holden Luntz, Amazon’un, Florida merkezli müşteri tabanına yeni müşteriler kazandıracağını belirtti ve “Harika bir galerimiz var ancak yeni dijital çağda, modern sanatın farklı satış modelleri üzerinden el değiştirdiğinin de bilincindeyiz” açıklamasını yaptı. Galeriler, Amazon’un başlattığı girişimle ‘yeni bir sanat müşterisi profili’ ortaya çıkacağını düşünüyor.

Ancak sanat eserlerinin internet üzerinden satışını desteklemeyen sanat eleştirmenleri de var ve bunun hem sanata hem de sanatçılara verilen değeri düşürdüğünü savunuyor. Amazon’un yeni hizmetini kullanan müşteriler, sanat eserlerini konusuna, kategorilere, sanatçıya ya da sanatsal akımlara göre arayabilecek.

Amazon, tüm sanat eserleriyle ilgili ayrıntılı bilgi ve yüksek çözünürlükte fotoğraflar sunduğunu belirtiyor. Bundan 19 yıl önce sadece kitap satışı yapan bir internet sitesi olarak çalışmaya başlayan Amazon bugün yüzlerce faklı kategoride milyonlarca ürünü kullanıcılarına ulaştırıyor. Şirket, 1999 yılında Southeby’s müzayede salonunun yüzde 28’lik hissesini satın almış ve bir ortaklığa başlamıştı. Ancak bu işbirliğinden istedikleri verimi alamamaları sonucu, ortak işlettikleri internet sitesi bir yıl sonra kapanmıştı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)