2023/12/06

TÜYAP’ta düzenlenen ‘Müdahale Var mı?’ sergisine yönelik sansür girişimine Bedri Baykam’dan ilginç bir  protesto geldi. Baykam Comtemporary’de bazı eserlerin üzerini siyah bezle kapattı.

bedri-baykam-protesto

TÜYAP’ta İstanbul Kitap Fuarı ile beraber devam eden İstanbul Sanat Fuarı’nda ‘Müdahale Var mı?’ sergisinde yer alan Başbakan Erdoğan tablosuna yönelik ‘sansür’ girişimini protesto eden Bedri Baykam eserlerin üzerini siyah bez ile kapattı. Baykam, Contemporary Fuarı’nda Piramid Standı’nda yer alan eserleri TÜYAP’taki sansürü protesto için iş kapattı. Yusuf Aygeç de protesto için Cam Galeri standındaki bir eserin üzerini kapattı.

Gezi direnişinden yola çıkılarak Artist2013 kapsamında düzenlenen ‘Müdahale Var mı?’ sergisinde yer alan ve Nova Kozmikova adını kullanan bir sanatçının eseri, Başbakan Erdoğan ’ın ‘kişilik haklarına saygısızlık’ şikayeti üzerine cuma günü kaldırılmıştı. Bunun üzerine serginin küratörü Ali Şimşek ve fuar yöneticisi karakola çağrılarak ifadeleri alınmıştı. Kozmikova’nın tablosu Başbakan Erdoğan’ı gözleri, ağzı, burnu ve kulaklarından petrol sızarken gösteriyor. Bu gelişmeden sonra serginin adı ‘Kesin Bilgi: Müdahale Var’ olarak değiştirilmiş ve bazı eserleri üzeri siyah bezle kapatılmıştı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)