SARAYBOSNA GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ’NDEN YAPITLAR

“Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” adlı sergi sanatseverlere açıldı.

Saraybosna-Guzel-Sanatlar-Akademisinden-Yapitlar

Kuruluşundan bu yana ulusal ve uluslararası birçok üniversite ve sanat kurumuyla yaptığı iş birliği ile gençlere ve çağdaş sanata destek veren Pera Müzesi, 10. yılında Bosna Hersek gençlerini ağırlıyor. Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi iş birliği ve İKASD desteğiyle gerçekleştirilen sergi, Akademi’nin altı fakültesinden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin ve mezunlarının resim, heykel, baskı, grafik ve ürün tasarımı gibi çeşitli mecralarda ürettikleri işleri kapsıyor. Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden Prof. Aida Abadžić Hodžić’in küratörlüğünde düzenlenen sergi, Bosna Hersek çağdaş sanatına bir bakış sunarken gençlerin gözüyle ülke tarihine ve sosyal konulara dair yorum ve yansımaları da içeriyor.

İllüstrasyon ve Çizgi Roman Tasarımı

( 16 Eylül – 31 Ekim 2015 )

Pera Eğitim, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi iş birliği ile gerçekleştirilecek “Günümüz İmgeleri, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” adlı sergi kapsamında, 15 yaş ve üzerindeki katılımcılar için “İllüstrasyon ve Çizgi Roman Tasarımı” isimli bir atölye de düzenliyor.

Günümüzde film, reklam ve yayıncılık sektöründe oldukça yaygın kullanılan illüstrasyon, aslında resim sanatı ve grafik tasarımın birleşiminden meydana gelen, genellikle gerçeküstü kompozisyonların resmedildiği, farklı alanlarda kullanılan bir sanat dalıdır.Bu atölye çalışmasında da katılımcılar çeşitli illüstrasyon tekniklerini ve tarzlarını tanıyacak. Katılımcılar, sergi turunun ardından atölyede, illüstrasyon tekniklerinin çizgi romandaki kullanımı ve çizgi romanda hikaye anlatımı, kadraj, mekan tasarımı ve karakter tasarımını inceledikten sonra, kendi kısa çizgi hikayelerini tasarlayabilecekler.

NOT: Merve Atılgan tarafından verilecek olan eğitimin 2 saatlik ücreti 50 TL kontenjanı ise 10 kişi ile sınırlıdır.

Bilet satın almak için

Şimdi Saraybosna! Bosna-Hersek Sineması

(16 Eylül- 03 Ekim 2015)

Pera Film’in yeni sezonu, Pera Müzesi’nin Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar sergisine eşlik eden Şimdi Saraybosna! Bosna-Hersek Sineması programı ile başlıyor. Program güncel Bosna sinemasının son dönemde öne çıkan örneklerine yer veriyor. Bosna sineması son yıllarda, ülkenin çalkantılı geçmişine ve güncel meselelerine değinen akılda kalıcı ve beğeni toplayan filmler üretti. Bosnalı yönetmenler dünya çapında tanınırlık kazandı ve çoğunlukla düşük bütçelerle ödüllü filmlere imza attılar. Bu beş filmlik seçki, gelecek vaat eden ve uluslararası tanınırlığa sahip yönetmenlere görünürlük sağlayan bir platform sunarken ülkenin geniş kültürüne ve tarihine de ışık tutuyor.

Beş Filmlik Seçki şu şekilde:

Halime’nin Yolu

Saraybosna’da Bir Gün

Özdüşünme

Belvedere

Flotel Europe

Bilet satın almak için

Yorum Yapmasam Olmaz :)