2023/01/27

‘Saraydan Kız Kaçırma’ Arkeoloji Müzesi’nde sahne alıyor.9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında, Mozart’ın dünyaca ünlü başyapıtı Saraydan Kız Kaçırma operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 28-29 Haziran’da üst üste iki gece İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde sahnelenecek.

Geçmişten günümüze klasikleşen ve görkemli prodüksiyonuyla büyük beğeni toplayan “Saraydan Kız Kaçırma” operası, Yekta Kara’nın rejisiyle, Şef Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 28-29 Haziran’da üst üste iki gece İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinin büyülü atmosferinde sahnelenecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 7 Temmuz’a kadar sürüyor. Festival, Türkiye’de ilk defa sahne alacak ünlü isimleri İstanbul’da ağırlıyor.

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, seyircinin beğeniyle takip ettiği, gelenekselleşen Mozart’ın dünyaca ünlü başyapıtı Saraydan Kız Kaçırma ile sürecek. Geçmişten günümüze klasikleşen ve görkemli prodüksiyonuyla büyük beğeni toplayan Saraydan Kız Kaçırma operası, Yekta Kara’nın rejisiyle, Şef Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 28-29 Haziran’da üst üste iki gece İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde sahnelenecek.

İlk kez 1782 yılında Viyana’da izleyici karşısına çıkan eserin librettosu, C. Friedrich Bretnzer’in aynı isimli çalışmasından esinlenen J. Gottlieb Stephani’ye ait. W.A. Mozart’ın insan sevgisine, en ağır suçun bile bağışlanması motifi ile yönelmesi ve insanseverlik ilkesine Türk bağışlayıcılığını ele alan ve bu konuya vurgu yapmasıyla bilinen eser, Türk kültürü ile ilgili eserlerin en değerlisi olarak tanındı ve dünya repertuvarlarında yerini aldı.

Biletler satışta

Eserin kostüm tasarımı Şanda ZIPÇI, koro şefi Paolo VILLA, ışık Tasarımı Metin Koçtürk’e ait.

Başlıca roller şöyle: Belmonte, Erdem Erdoğan; Osman, Tuncay Kurtoğlu; Konstanze, Ayşe Sinem Ekşioğlu; Blondchen, Zerrin Karslı; Pedrillo, Emrah Sözer; Selim Paşa, Kamil Kaplan.

21 Haziran’da başlayan ve 7 Temmuz’a kadar süren 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali‘nin biletleri halen satışta.
Yorum Yapmasam Olmaz :)