2023/12/01

Sere Serpe

Uzanıp yatıvermiş, sere serpe;
Entarisi sıyrılmış, hafiften;
Kolunu kaldırmış, koltuğu görünüyor;
Bir eliyle de göğsünü tutmuş.
İçinde kötülüğü yok, biliyorum;
Yok, benim de yok ama…
Olmaz ki!
Böyle de yatılmaz ki!

Orhan Veli Kanık

(1946)
 

“Sere Serpe” Şiirinin Hikayesi

Çevirmen, gazeteci Erol Güney ile sıkı bir dostluğu olan Orhan Veli, gel zaman git zaman Erol Güney’in evine gerçekleştirdiği ziyaretler sonrasında Erol Güney’in baldızı Bella Eskenazi‘den hoşlanmaya başladı.

Bella’ya kur yapan Orhan Veli Kanık, ona aşık olmuştu. Ancak Bella çok gençti.

Bir yaz günü Bella matematik dersinden sınıfta kalmıştır, ve Orhan Veli ona ders anlatmayı teklif eder. Bunun üzerine otururlar ve ders çalışırlar. Hava çok sıcaktır. Bella kollarını yırttığı bir elbise giymiştir, sıcaktan bunalan Bella bir süre sonra koltukta uyuyakalır. Karşısında onu izleyen Orhan Veli Kanık’ta Sere Serpe şiirini yazar. Daha sonrasında uyanan Bella’ya not defterini uzatan Orhan Veli,

“Al bakalım düşes burada kendini tanıyabilecek misin?” (Ona hep düşes diye seslenirdi.)

der. 

Erol Güney daha sonraları bir röportajında Orhan Veli Kanık – Bella ilişkisi ile ilgili olarak şunları söyler;

“..Cesaretsizlik miydi bilmiyorum ama Orhan Veli’nin sevgisi karşılık görmedi. Orhan’la evlenmek kötü olurdu. Çünkü çalışmak ne demek bilmiyordu, içki vardı. Orhan’ı koca olarak görmek mümkün değildi. Bella’nın bir sevgisi yoktu. Ama ilgisi hoşuna gidiyordu tabii. Kendisi için şiir yazan bir şairdi. Orhan hep onunla ilgiliydi. 1946’da Sabahattin Eyüboğlu’nun evinde Bella ders çalışıyordu. Orhan ‘Sere Serpe’ şiirini Bella için yazdı.” 

Orhan Veli’nin Bella’ya yazdığı bir başka şiir de Anlatamıyorum‘dur.

Yorum Yapmasam Olmaz :)