2023/09/20

Ünlü İngiliz sanatçı Mat Collishaw’un Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 2  Mayıs’ta Arter’de ziyarete açıldı.

Başak Doğa Temür’ün küratörlüğünü üstlendiği “Hayalet Görüntü” başlıklı sergide, sanatçının 1990’lardan bugüne ürettiği 18 yapıta yer veriliyor.matcollishaw-hayalet-goruntu-sergisi

“Hayalet Görüntü”, Collishaw’un fotoğrafları ve heykellerinin yanı sıra; ışığı, projeksiyon yöntemini ve yüzeylerini alışılmadık biçimlerde kullanan yerleştirmelerini de bir araya getiriyor. Collishaw üretiminde, eski fotoğraf tekniklerinden LCD ekranlara, her türden durağan ve hareketli görüntü tekniğini bir arada kullanıyor.

Collishaw’un bu sergi için özel olarak ürettiği en yeni işi olan “Ödüllü Mahsul”, üç boyutlu bir bilgisayar animasyonu. Bu video yerleştirmesinde sanatçı, fotomuhabir Kevin Carter’ın 1993 yılında Sudan’daki kıtlık sırasında çektiği ünlü fotoğrafa animasyon tekniğiyle hareket kazandırıyor. Carter’ın çok zayıf bir kız çocuğuyla bir akbabayı gösteren özgün fotoğrafı, 1994 yılında Pulitzer ödülü almış ve Afrika’daki açlığın simgesine dönüşmüştü.

11 Ağustos’ a kadar sürecek Mat Collishaw’un “Hayalet Görüntü” başlıklı sergisisi ziyaretçilerden yoğun ilgi göreceğe benziyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)