2023/12/02

Kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini öne süren Psikoanalitik Kuram’ın kurucusu Sigmund Freud’un hastalarının sorunlarını dinlediği ünlü kanepesi 5 bin poundluk onarım için kaynak arıyor.

Sigmund Freud’un 157’nci doğum yıldönümünde Londra’daki Freud Müzesi, psikanalizin babasının hastalarının sorunlarını dinlediği kanepesinin yenilenmesi için fon toplamak üzere bir kampanya başlattı. Psikolojik travmalarıyla Freud’un psikanaliz teorilerini geliştirmesine yardımcı olan en ünlü hastalarından birçoğu bu kanepeye uzanmıştı.

sigmund-freud-ve-kanepesi

Hastalar arasında, kanepede yatarken hatırladığı bir çocukluk rüyası nedeniyle “Kurt Adam” olarak anılan, hem kızkardeşi hem de babası intihar etmiş servet sahibi bir Rus; Freud’un histeri teşhisi koyduğu “Dora” ve obsesif fantezileri nedeniyle “Sıçan Adam” olarak anılan bir hasta da bulunuyordu.

Neredeyse 6 Mayıs 1856 doğumlu Freud kadar yaşlı olan “hatırı sayılır derecede rahat” kanepe, ünlü psikanaliste 1890 yılı civarında Viyana’daki zengin hastası Madame Benvenisti tarafından verilmişti.

Londra’ya Nazilerin yükselişinin Freud’u ailesiyle birlikte Viyana’yı terk etmeye zorladığı 1938 yılında taşınan kanepe halen psikanalizin kurucusunun Hampstead’de son olarak yaşadığı ve anısına müzeye dönüştürülen evdeki muayene odasında duruyor. Doğu işi kilim ve yastıklar altındaki kanepenin döşemesinin bel verdiği, dikişlerinin ise yıprandığı görülüyor.

1939’da kanser nedeniyle hayatını kaybeden Freud’un kütüphanesini ve çalışma odasını olduğu gibi koruyan kızı Anna, babasının kariyerini izlemiş, çocuk ve gençlerle ilgili çalışmalarıyla ünlenmişti. Ev de Anna Freud’un 1982’deki ölümüne kadar aile ikametgahı olarak kalmıştı.

Freud Müzesi’nin müdür vekili Dawn Kemp, bir tasarım şirketinin 5 bin poundluk restorasyon maliyetini üstlenmek isteyebileceğini düşünüyor. Müze yönetimi, kanepe bina dışına çıkarılamayacak kadar değerli olduğu için yıl sonuna dek konuyla ilgili bir uzmanın yerinde görevlendirebileceğini umuyor.

Kemp, “İnsanlar Freud Müzesi’ne bir tür hac ziyaretini yerine getirirmişçesine geliyor. Kanepe ise ziyaretçiler için bu ziyaretin en önemli nesnesi. O, muhtemelen dünyanın en ünlü mobilya ünitesi,” dedi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)