SİZİN HİÇ BABANIZ ÖLDÜ MÜ? / CEMAL SÜREYA – ŞİİR

Sizin Hiç Babanız Öldü Mü?

Sizin hiç babanız öldü mü?
Benim bir kere öldü kör oldum
Yıkadılar aldılar götürdüler
Babamdan ummazdım bunu kör oldum
Siz hiç hamama gittiniz mi?
Ben gittim lambanın biri söndü
Gözümün biri söndü kör oldum
Tepede bir gökyüzü vardı yuvarlak
Şöylelemesine maviydi kör oldum
Taşlara gelince hamam taşlarına
Taşlar pırıl pırıldı ayna gibiydi
Taşlarda yüzümün yarısını gördüm
Bir şey gibiydi bir şey gibi kötü
Yüzümden ummazdım bunu kör oldum
Siz hiç sabunluyken ağladınız mı?

Cemal Süreya

(1953)

 

Cemal Süreya’nın babası Hüseyin Seber Hakkında;

Cemal Süreya’nın babası Hüseyin Seber, 1905 Erzincan doğumlu. O günün koşullarına göre varlıklı sayılabilecek bir ailenin dört çocuğundan üçüncüsü. Annesinin adı Hatice, babasınınki Kamer. Kardeşleri: Fatma, Memo, Hasan.

Hüseyin Seber babasının ölümünden sonra ağabeyi Memo’yla birlikte nakliyecilikle uğraştı. İstanbul’a gide gele kent görgüsü kazandığı, giyimine dikkat ettiği için Erzincan’da Süslü Hüseyin lakabıyla anılıyordu. 1938’de sürgün edildikleri Bilecik’te Nafıa’da kamyon şoförlüğü yaptı. 1957’de trafik kazasında öldü, Bilecik’te şose (toprak yol) kenarındaki mezarlığa, ilk karısı Gülbeyaz’ın yanına gömüldü.

Hüseyin Seber’in çocuklarıyla ilişkisi -içinden çıktığı töre gereği- mesafeliydi. Ayrıca işi nedeniyle sık sık uzak kalıyordu onlardan. Cemal Süreya, babasının kendisini kucağına alıp sevdiğini hatırlamıyor.

Kamyonların uzun yol kokusu, bir mutluluk, bir sevinç hatırlatır hana, kamyon dönmüştür sonunda: Benzin, makine, yağ ve lastik kokusu birbirine geçmiş, solunur bir kıvama gelmiş, haha kokusuyla birleşmiştir. Zaferdir, uzun yol kokusu. Hiç değilse, atlatma, erteleme, gün alma.

Kamyon, biraz eski olacak.

Bilirdim, ertesi gün, iyi bir gün değil, sürekli azarlanacağım: Şu üstüne başına bak! Daha dün yaptırdık şu ayakkabıları! Niçin gitmedin İlhami Bey’e?

Ama uzun yol kokusu da bilirdi kendisinin uzun yol kokusu olduğunu. Ben uyurken, gece yatağıma eğilir, yanağımdan, daha çok da kaşlarımın ve gözlerimin birbirine en yakın olduğu yerden hafifçe öperdi. Belli belirsiz ayrımsardım, yarın iyi bir gün olacak.

Cemal Süreya, “Yunus ki Sütdişleriyle Türkçenin” şiirindeki dizeler dışında, babasına ilişkin iki şiir daha yazdı: “Sizin Hiç Babanız Öldü mü?” ve “Camdan.”

İlk şiirde babası hayattaydı, aralarında bir kırgınlık olmuştu; ikinci şiirde ise ölümünün üstünden epeyce bir zaman geçmişti.

Kaynak: A’dan Z’ye Cemal Süreya, YKY

Cemal Süreya’nın tüm şiirlerini içeren kitabını satın almak için TIKLAYINIZ.

Yorum Yapmasam Olmaz :)