2023/05/27

Dünyaca ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in 60 yıldır kayıp olan bir senaryosu bulundu. Bangor Üniversitesi’nden Nathan Abrams tarafından keşfedilen senaryo, Stefan Zweig’ın “Yakıcı Sır” adlı kısa romanından uyarlanmış.

 

Kayıp senaryo Nathan Abrams tarafından keşfedildi

ABD’li kült yönetmen Stanley Kubrick’in 60 yıldır kayıp olan bir senaryosu ortaya çıktı. Stefan Zweig’in 1913 tarihli Yakıcı Sır isimli kısa romanından uyarlanan senaryonun neden film yapılamadığına dair ortada iki iddia var. Bunlardan ilki, Kubrick’in o sırada oyuncu Kirk Douglas’la birlikte savaş karşıtı filmi Zafer Yolu’nun (Paths Of Glory) çekimlerine başlamasıyken bir diğer düşünceyse MGM’nin yapımcı ortağı James B. Harris’in bu hikâyenin filme uyarlanamayacağını düşünmesi nedeniyle senaryodan vazgeçildiği yönünde. Kubrick’in Paths Of Glory’de birlikte çalıştığı senarist Calder Willingham’la birlikte kaleme aldığı kayıp senaryo Bangor Üniversitesi’nden Nathan Abrams tarafından keşfedildi.

Abrams, “Bunu keşfettiğime inanamadım. Gerçekten çok heyecan verici… Bu senaryonun kayıp olduğu düşünülüyordu. Kubrick hayranları, sanatçının bu eseri uyarlamayı ne kadar istediğini bilir ama kimse bu senaryonun tamamlandığını düşünmüyordu. Şimdi ise elimizde bir kopya var ve bu neredeyse bitmiş bir senaryo” diyerek senaryonun durumuyla ilgili detayları paylaştı.

 

 

Kubrick tarafından dönemin ABD’sine uyarlanmış

Zweig’in Yakıcı Sır isimli mini romanı, evli bir kadınla ilişki yaşayabilmek için kadının 12 yaşındaki oğluyla iletişim kuran çapkın bir baronun hikâyesi anlatılıyor. The Guardian’a göre 1962 yılında Vladimir Nabokov’un Lolita romanını tam tersi bir bakış açısıyla ele alan eser,  Kubrick tarafından dönemin ABD’sine uyarlanmış ve beyazperdeye aktarılmaya hazır bir halde bekliyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)