SURİYE SAVAŞININ YILDÖNÜMÜ RESMİ

Gerçek ismi bilinmeyen ancak yaptığı resimlerde imzasını Banksy olarak atan İngiliz Sokak sanatçısı,  Suriye’de devam eden savaşın üçüncü yıl dönümünü insanlara hatırlatmak  amacıyla, en tanınmış eserlerinden birini yeniledi.

Bugün Suriye savaşının yıl dönümü vesilesiyle, resimlediği Kırmızı Balonlu Kız resmi, Paris’teki Eyfel Kulesi ve Londra’daki Nelson Sütunu da dahil dünyanın çeşitli merkezlerinde projeksiyonla yansıtılacak ve pek çok kentin meydanlarında aynı anda, havaya kırmızı balonlar salıverilecek.

kirmizi-balonlu-kiz_balloon_girl_2002-2014

Savaşın hatırlatılması amacıyla resmedilen kırmızı balonlu kıza #withsyria etiketi eşlik edecek. Böylece savaş dolayısıyla yardıma muhtaç olan insanlar için destek olunacak.

İlk defa 2002 yılında Londra’da görülen Kırmızı Balonlu Kız’ın ikincisi ise bugün yayınlanacak.

Kendine ait bir internet sitesi de olan Bansky, sayfasında 2011 Mart’ında, Esad yönetimi aleyhtarı gösterileri tetikleyen olaya, 15 çocuğun demokrasi yanlısı duvar yazısı yazdıkları için gözaltına alınmasına değiniyor.

Bu protestolar, ülke içerisinde yaklaşık 9,3 milyon kişinin evlerini terketmesine sebep olan  iç savaşa dönüşecek olan şiddet olaylarını tetiklemişti.

Yorum Yapmasam Olmaz :)