SUZAN SARANDON’DAN GEZİ ÇAĞRISI

Akademi Ödüllü Amerikan aktris Susan Sarandon, Gezi Parkı olayları nedeniyle Uluslararası Af Örgütü’ne destek çağrısı yaptı.

susan-sarandon

Ünlü sinema sanatçısı Susan Sarandon, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İfade özgürlüğü, çok önem verdiğim ve savunma ihtiyacı hissettiğim bir hak. Bugün, bu hak Türkiye ‘de büyük bir tehdit altında. Türkiye’de polis şiddetinden dolayı zarar gören barışçıl eylemciler için adalet arayan Uluslararası Af Örgütü’nün çalışmalarına siz de benimle beraber destek verin. Türk polisi 28 Mayıs’ta Taksim’deki olaylar başladığından beri barışçıl eylemcileri dağıtmak için şok edici derecede orantısız güç kullandı. Uluslararası tepkiye rağmen Türkiyeli yetkililer polis şiddetini sınırlayıp kendi vatandaşlarına destek olmak konusunda başarısız oldu.

Binlerce aktivist yaralandı ve adaletsiz bir şekilde tutuklandı. Haftasonu boyunca polisin göstericiler tarafından kurulan revirlere, orada bulunan yaralıları tedavi eden doktorlar ve diğer tıbbi personele doğrudan gaz bombası attığı görüldü. Yakın bir zamanda konuyla ilgili basın açıklaması yapmaya hazırlanan avukatlar da tutuklandı. Sosyal medyada protestolara yönelik bilgi paylaşanlar da gözaltına alındı.

Bunun artık sona ermesi lazım. Türkiye hükümetinin kendi vatandaşlarının insan haklarına saygı duyması için siz de benimle birlikte imza atın. Barışçıl eylemler hiçbir zaman şiddetle bastırılmamalı. Türkiye’de tüm riske rağmen ifade özgürlüğü ve seslerini duyurma fırsatı gibi temel insan hakları için sokaklara çıkan barışçıl eylemcileri destekliyorum.”

Yorum Yapmasam Olmaz :)