2023/09/20

Sylvia Plath intiharının perde arkası, bugüne kadar gizli kalmış mektupların okunması ile gün yüzüne çıkıyor.

Sylvia Plath’in eski terapisti Ruth Barnhouse’e yazdığı mektuplar, kocası Ted Hughes’un ev içindeki baskısını ve istismarlarını ortaya çıkartıyor.

Edebiyat tarihinin en kötü ilişkilerinden biri olan Ted Hughes ve Sylvia Plath ilişkisine dair üzücü detayları içeren mektuplarda Hughes’un ikinci çocuğunu alıkoymadan iki gün önce Plath’i dövdüğü iddia ediliyor. The Guardian’ın raporuna göre Hughes, Plath’e ölmesini istediğini söylemişti.

Sylvia Plath’in intiharından bir hafta önce yazılan mektuplarda bahsedilen 18 Şubat 1960 ve 4 Şubat 1963 tarihleri arasındaki iki suçlama, daha önce yayımlanmamış mektuplarla birlikte ortaya çıkan iddialardan sadece bir kısmı.

Sylvia Plath ve Ted Hughes’ın Paris’te balayında çekilmiş bir fotoğraf (1956)

Edebiyatın en kötü isimlerinden biriyle ilgili yayımlanmamış yazışmalar, Hughes’ın ikinci çocuğunu alıkoymadan iki gün önce Plath’ı dövdüğünü iddia ediyor ve The Guardian’ın raporuna göre onun öldüğünü dile getirmişti. İki suçlama, görünüşte, 18 Şubat 1960 ile 4 Şubat 1963 tarihleri ​​arasında, Plath’ın kendi hayatını almasından bir hafta önce yazılan mektuplarda ortaya çıkan iddialardan sadece bazıları.

Plath’in ölümünden yedi yıl sonra feminist bilim insanı Harriet Rosenstein tarafından bir araya getirilen koleksiyonun bir parçası olan mektuplar, bir sahaf mezatında 695.000 sterline ihaleye çıkmıştı.
Sylvia Plath’in intiharından sonra Hughes, sonradan ortaya çıkan bu mektupların yazıldığı dönemde, iki çocuğunu korumak için Plath’in anılarını sakladığı defter ve dokümanları, son cildi de dahil olmak üzere yok ettiğini söylemiş. Bu yaptığı için defalarca kınanan Hughes’un ortadan kaldıramadığı yıllar sonra ortaya çıkan mektuplar, Guardian’ın haberine göre Faber tarafından iki cilt halinde yayımlanacak. İlk cilt için verilen tarih ise 5 Ekim 2017.
The Guardian

Yorum Yapmasam Olmaz :)