“TANPINAR’IN İZİNDE BEŞ ŞEHİR” YENİDEN YAZILACAK

Bu yıl 30 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF), özel bir projeye ile Ahmet Hamdi Tanpınar sevenlerini şaşırtacak.

‘Şehir ve Oyun’ teması ile festivale katılacak olan Arjantinli ünlü yazar Alberto Manguel, ‘Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir’ etkinliği kapsamında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Beş Şehir’ adlı  kitabında anlattığı Erzurum, Konya, Ankara , İstanbul ve Bursa’ya ikişer günlük ziyaretlerde bulunarak yaşadıklarını kitaplaştıracak.

alberto-manguel3-

‘Hayali Yerler Sözlüğü’, ‘Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi’ gibi kitapları ile bilinen Manguel’in ‘Okumanın Tarihi’ adlı kitabı otuzdan fazla dile çevrilerek uluslararası ölçütte çok satan kitaplar arasında yer aldı  aynı zamanda, Times Literary Supplement tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi. Ayrıca, Fransa’da Médicis ödülünü kazandı.

Festivalin beşinci yılında da 15 ülkeden onlarca yazarla buluşacak olan kitap severler , yine söyleşilere, okuma günlerine, sektörel buluşmalara, ve daha bir çok etkinliğe katılabilecek.

Cezayir Restorant, kargArt ve Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin birer Amsterdam kahvesine dönüşeceği ‘Café Amsterdam’ gecelerinde; Türk ve yabancı yazarların katılacağı okuma ve söyleşi etkinlikleri, fantastik edebiyat panelleri ve masa oyunları düzenlenecek.

Yorum Yapmasam Olmaz :)