“TANRI DAİMA TEBDİL-İ KIYAFET GEZER” Mİ ACABA?

tanri-daima-tedbili-kiyafet-gezer-laurent-gounelle
Bu hafta çok satanlardan hiç düşmeyen etkileyici başka bir kitaptan “Tanrı Daima Tebdil-I Kıyafet Gezer” söz etmek istiyorum. Bu kitabın yazarı Laurent Gounelle. Katolik anne ve Protestan babadan 10 Ağustos 1966′ da doğdu. Gounelle ünlü bir yazar olmanın yanı sıra psikiyatrist. Zaten çoğu kişisel gelişim kitabı psikiyatristlerden çıkmıştır. Herhalde çok fazla insan hikayesinden olsa gerek. Zaten yazarın mesleğinin etkisiyle genlerinde olan İnsan davranışını anlama çabası, bu konuda fikirlerini geliştirmek için dünyayı dolaşmasına ve farklı insanları tanımasına olanak sağlamış. Kesinlikle bir değil iki defa okunması gereken hem bir roman hem de müthiş bir kişisel gelişim kitabı.
Laurent Gounelle
Hani en çok satan romanlar listesinde böyle kişisel gelişim kitabı görürsünüz, gıcık olursunuz fln. Ben şahsen öyleyim. Bu kadar kişisel gelişim kitabı okudum, bir işe yaramadı diyorum kendime kendime. Tamam anlıyorum her şey düşüncede başlar vs vs. Bazı kalıplarımızı da değiştirmek zorundayız ki kimi zaman kolay olmuyor tüm bunlar. Ben artık tek bir kişisel gelişim daha okumayacağım diyorken, kitabın arka kapağındaki yazılar ilgimi çekti. Mutluluğa ulaşmak için bildiğimiz yolların yanlış olduğunu, direksiyonu diğer tarafa kırmamız gerektiğini gösteriyordu kitap sanki. Kendimden bir anı buldum içinde ve dedim evet arayışta olan biri olarak bunu da deneyeyim ne olacak?
Ne mi oldu? Kitabı ilk gün okurken 100 sayfayı geçmiştim bile. İnsan duygularını o kadar iyi anlatıyor ki. İşte ben! Aynı benim hislerim! Dedim. Ama nerde benim hayat koçum? Birden hayatıma girecek ve beni alt-üst edecek? Roman yine Pegasus Yayınlarından. Kitabın mottosu ise” En önemli şeyler kimi zaman hiç fark edilmeden geçip gidenlerdir” .Ne kadar anlamlı değil mi? Çocuğumuz aslında hep ileriye elimizde olmayana bakmaktan dolayı yanımızda geçip giden insanları, dostları, aşkı, sevgiyi çoğu zaman görmeden geçiyoruz. Onlar bizi görse bile biz göremediğimiz için üzgün bir şekilde arkamızdan bakıyorlar,sanki gölge şeridi gibi.
Gelelim kitabın konusuna. Hayatınızda şöyle bir an düşünün, eminim herkesin böyle anı olmuştur. Kendinizi çok güçsüz,çaresiz,hayata yenilmiş hissettiğiniz bir andasınız. Her şey boş geliyor size. Bir işiniz var,kendinize göre bir başarınız var ama sizi tatmin etmiyor ben bu değilim diyorsunuz. Bir akşam düşünüp taşınıyor ve intihar etmeye karar veriyorsunuz. Yalnız intihar edeceğiniz yer Eyfel Kulesi. Çıkıyorsunuz Eyfel kulesine, kendinizi boşluğa bırakacaksınız. Hazırsınız nefes alıyorsunuz ve birden bir adam, karanlık bir adam sizi durduruyor ve kurtarıyor. Sizinle bir anlaşma yapıyor. Bundan sonra o ne söylerse sorgusuz sualsiz yapacaksınız. Kendi iyiliğiniz için…Çaresiz zaten hayat benim için anlamsız,kukla gibi o ne derse yapayım mı dersiniz yoksa aman adam sende ben atlayacağım karışma mı dersiniz? Kahramanımız ilk yolu seçiyor, denemeye karar veriyor. Çünkü kimse ölmek istemez aslında, nasılsa öleceğiz değil mi, acelesi ne. Sonrası müthiş bir hikaye. Özellikle finali kesinlikle tahmin edemeyeceğiniz kadar şaşırtıcı.
Kitapta en çok beğendiğim düşüncelerden, farkında olmamızı sağlayan düşüncelerden bahsetmek istiyorum. Hani deriz ya Kurban’ım ben bu hayatta. Kurban rolümüz hakkında yazar şöyle söylüyor. Başımıza gelen her şeyi sanki dayatıyorlarmış gibi ve biz de istemeden buna maruz kalıyormuşuz gibi yaşamaktan ibarettir. Elbette bilincinde değiliz, ama “Şanssızım”,”istediğim gibi olmuyor” dediğimizde aslında kendimizi kurban rolüne koyuyoruz. İkinci olarak en hoşuma giden ise, “Başkalarına vermeyi arzuladığın imgeyi boşver gitsin, senin hakkında ne düşündüklerini fazla dert etmemeyi öğren, yoksa başka insanlara yaranmak adına kaybolmaya devam edeceksin.” Diyor yazar. Gerçekten her bir kelimesiyle düşündürücü.
Bu arada beğenenler için yazarın yine Pegasus Yayınlarından çıkan ikinci kitabı “Mutlu Olmak İsteyen Adam” bu ay raflarda yerini aldı. Keyifli okumalar..
Siz hayatınız hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kitabın adı: Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer

Orijinal adı: Dieu Voyage Toujours Incognito

Yazar: Laurent Gounelle
Tür: Dünya Roman
Çevirmen:  Işık Ergüden
Yayınevi: Pegasus Yayınları

 

Gizem Sakallı
gzmskll88@gmail.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)