2023/11/30

TEDxIstanbul etkinliği (2017) “Hayal Et / Dream” teması ile Türkiye’de ki 9. büyük organizasyonu için hazırlığını tamamladı.

Dünya çapında şimdiye kadar 4 milyarın üzerinde izlenme rakamına ulaşan TED konferanslarının lisansıyla İstanbul’da gerçekleşen TEDxIstanbul bu sene konuklarını 1 Nisan’da Zorlu PSM’de ağırlayacak.

Konuşmacılarla birebir sohbet etme imkanı bulacağınız konferans 2 seanstan oluşacak ve birbirinden iddialı konuşmacılarıyla yine zihinleri açıp ilham verecek.

TEDxIstanbul’da bugüne kadar Emin Çapa, Türkan Şoray, Ece Temelkuran, Selçuk Şirin, Ahmet Naç, Karsu, Sevil Atasoy, Tim Leberecht, Mehmet Aksel, Saffet Emre Tonguç, Metin Hara, Kaan Kayabalı, Nil Karaibrahimgil, Talat Kırış, Sertab Erener, Markus Lehto ve Dave Troy gibi isimler konuşmacı olarak yer aldı.

2017 TEDx İstanbul’un bu sene ki Konuşmacıları 
– Aslı Şafak, Gazeteci ve Televizyoncu
– Ayşe Kurucu, Gezgin Teyze
– Doğan Kuban, Bir Rönesans Adamı
– Gamze Tutan, Gönüllü Eğitmen
– Harun Tekin, Şarkı Yazarı
– Mehmet Turgut, Fotoğrafçı
– Miray Akovalıgil, Komedyen
– Nevşin Mengü, CNN Türk Anchor
– Orhan Murat Bahtiyar, Yazar / Mühendis
– Refika Birgül, Mutfağın Neşesi
– Simge Pınar, Müzisyen
– Tayfun Akın, Girişimci Akademisyen

TEDx İstanbul’dan “Hayallerimiz Neden Bu Kadar Önemli” 
Hepimizin irili ufaklı, gerçekleşmesi olağan ya da zor hayalleri olduğuna inanırız. Ayrı bir dünyaya giriş bileti sağlayan hayallerimiz başarabileceklerimizin de hudutlarını belirler bir yandan. En eski buluşlar ve en yeni teknolojiler de ihtiyaçlarımızdan değil hayallerimizden çıkma. Ne de olsa Einstein’in dediği gibi “Hayal kurmak bilgiden önemli.”

“Başımıza icat çıkarma!” geniyle bu topraklarda yetişen bizler için ise durum tamamen farklı. Türkiye’de yapılan bir araştırma açıkça ortaya koyuyor ki çocuklarımızın bile sadece yarısı hayal kuruyor. Çocukluğunda bile yeterince hayal kurmayan bizler, yetişkinliğe adım attığımızda hayal kurmayı hepten bırakıyoruz. Nüfusumuz gençleşirken hayallerimiz yaşlanıyor. 25 yaşına geldiğimizde başımızı sokacak bir ev ve bize para kazandıracak bir meslek sahibi olmak en kolektif “hayalimiz” oluyor.

Başarabileceğimiz işlerin büyüklüğünü imkan, zeka, para, eğitim ya da çevre unsurlarının belirlediğine inanmak istiyoruz. Ancak unutmayalım ki bugünümüz nasıl olursa olsun istediğimiz gelecek hayallerimizden yapılma. Hayal etmeyi tekrar öğrenmek, korkmadan hayal etmek, çocuklarımıza kendi hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir gelecek bırakmak zorundayız.

Birlikte büyük hayaller kurmak dileğiyle.

TED Nedir?
“Technology”, “Entertainment” ve “Design” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan TED, “Paylaşmaya Değer Fikirler” sloganıyla yola çıkan ve kar amacı gütmeyen bir küresel konferanslar serisidir. 1984 yılından günümüze uzanan konferanslar serisinin asıl amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin konuşmalarıyla bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır.

Biletler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yorum Yapmasam Olmaz :)