TENNESSEE WILLIAMS’IN BİLİNMEYEN BİR ÖYKÜSÜ BULUNDU !

tennessee_williams20.yüzyılın en önemli yazarlarından ve okulda arkadaşları tarafından güneyli aksanı ve babasının da geçmişte ABD ‘de bir kasaba olan “Tennessee” de yaşaması nedeniyle bu isimle çağrılan, yazarlık hayatında da takma ad olarak Tennessee Williams kullanan, ABD ’li oyun yazarı Thomas Lanier Williams’ın bilinmeyen bir öyküsü bulundu. Edebiyat dünyasında heyecanla karşılanan öykü, The Strand Magazine’de yayınlandı. Öykünün Wiilliams’ın eski sevgilisi Jean O’ Donnell’dan izler taşıdığı ve 1930’lu yıllarda yazıldığı düşünülüyor.

Sıkıntılarla dolu geçmişi ve ailesini hikayelerinde işleyen, en ünlü karakterlerini annesi ve kız kardeşinden esinlenerek yaratan yazar, “Arzu Tramvayı” ile 1948’de ve “Kızgın Damdaki Kedi” tiyatro oyunu ile de 1955 yılında aldığı ‘Pulitzer Tiyatro Ödülleri’yle hafızalarakazındı.

Williams, bunlar dışında New York Eleştirmenler Birliği ödülü ve “Tony Ödülleri” nde “En İyi Oyun Ödülü” ne de layık görülmüştür. 1983 yılında, 71 yaşında, bir otel odasında, boğazına şişe kapağı kaçması sonucu ölen Williams’ın eserleri, İngiliz müzik grubu “The The ” üzerinde etkili olmuş ve grup birçok albümünde yazarın cümlelerini bestelemiştir.

Yorum Yapmasam Olmaz :)