2023/12/01

Ünlü yazar J. R. R. Tolkien’in, oğlu Christopher Tolkien tarafından bir araya getirilen tamamlanmamış 40 sayfalık şiiri ilk kez yayımlandı.

The_Fall_of_Arthur-j-r-r-tolkienJ. R. R. Tolkien’in Kral Arthur’un efsanevi kişiliğini ve Camelot’un düşüşü sonrasını temel alan yarım kalmış şiiri ilk kez HarperCollins tarafından yayımlandı.

“The Fall of Arthur” başlıklı şiir Eski İngilizce’nin aliterasyonlu veznine göre yazılmış ve kısmen “Morte Arthure” olarak bilinen 14’üncü yüzyıla ait bir metinden esinlenmiş.

Tolkien, 1930’larda tasarladığı şiiri daha sonra ailesinin haberdar olmadığı nedenlerle bir kenara atmış. Şiire ilişkin en erken referans Tolkien’in dostu ve bilimadamı R. W. Chambers’ın yazdığı bir mektup. Chambers, mektupta “Beowulf vezninin modern İngilizcede nasıl kullanılabileceğini göstermesi bakımından taşıdığı değer bir yana, doğrusu mükemmel ve gerçekten destansı… Hiç tartışmasız mutlaka tamamlamalısın bunu,” ifadesini kullanıyor. Buna karşın Tolkien’in bitiremediği şiir sadece 40 sayfa sürüyor.

HarperCollins, The Fall of Arthur”un Tolkien’in Kral Arthur efsaneleri üzerine tek şiiri olmasına karşın yazarın Eski İngilizce aliterasyonlu vezninin kullanımıyla ilgili en incelikli ve en başarılı eseri olarak görülebileceğini belirtti.
Şiirin müsveddeleri ve eksik parçaları Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien tarafından zorlu bir editörlük süreci sonunda bir araya getirilmiş.

Şiir, Kraliçe Guinevere’nin Lancelot’la ilişkisi sonrasını ele alıyor. Tolkien, Arturyen efsaneyi ele alan çalışmalar için alışılmamış bir tutum olarak Lancelot’un Arthur’a duyduğu platonik aşkı ve derin pişmanlığı da vurguluyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)