2023/12/02

Tom Amca’nın Kulübesi’nin (Uncle Tom’s Cabin) yazarı Harriet Beecher Stowe’un Connecticut’taki evine ABD hükümetinden mali destek geldi.

Harriet_Beecher_StoweHarriet Beecher Stowe’un Connecticut’ta 6 bin obje ve 200 bin müsvedde, kitapçık, kitap ve yazarla ilişkili resimler barındıran eski evi ABD hükümetinden koleksiyonun korunmasını yönelik olarak 150 bin dolarlık bağış aldı.

Para, Stowe’un 1852 tarihli etkileyici romanını yazdığı Maine’deki evinde saklayıp baktığı kölenin ismini ilk kez tanımladığını iddia eden yeni bir araştırmanın sonrasında geldi.

South Carolina’daki Clemson Universitesi’nden Amerikan edebiyatı profesörü Susanna Ashton, söz konusu kölenin South Carolina’daki bir plantasyondan kaçtıktan sonra kuzeye giden bir gemide pamuk balyaları arasında yolculuk eden John Andrew Jackson olduğunu ileri sürüyor. Araştırmanın sonuçları Amerikan Antikacılar Derneği’nin bülteni Common-Place’te yayımlandı.

tom-amcanin-kulubesi-

Stowe’un siyahi köle “Tom Amca”nın hayatına ilişkin romanı Amerika’nın kuzeyinde kölelik karşıtı harekete hayat vermiş, güneyde ise öfkeyi ateşlemişti. Kimi araştırmacıların iç savaş için bir katalizör rolü oynadığını düşündüğü roman 19’uncu  yüzyılın en çok satan kitaplarından biriydi.

Hükümetten gelen bağış Harriet Beecher Stowe Merkezi’nin evdeki çeşitli tadilat çalışmalarına yönelik 400 bin doların üzerindeki yatırımına eklenecek.

Guardian

Yorum Yapmasam Olmaz :)