2023/09/20
Cluuter Cinayetlerin işlendiği Kansans'taki ev.

Truman Capote Soğukkanlılıkla adlı kitabında, 1959 yılında,  Holcomp Kansas’ta Clutter ailesinin 4 ferdinin öldürüldüğü bir cinayeti anlatmıştı.  Capote yaşanan olayları kitabına aktarmadan önce kurbanların yakınları, komşuları, olayı inceleyen dedektifler ve daha bir çok görgü tanığı ile derinlemesine görüşüp notlar almış ve ardından Soğukkanlılıkla (In cold blood) adlı kitabını yayınlamıştı.

Daha önce Eskimeyen Kitaplar yazarı Cem Topuz’un yazısında da belirttiği gibi ;

“Truman Capote, on altı Kasım bin dokuz yüz elli dokuz sabahı, New York Times gazetesinde yayınlanan üç yüz kelimelik bir haberi okuduktan sonra arkadaşı Harper Lee ile derhal olay mahalli Kansas, Holcomb’a, haberin kaynağına, intikal ediyor  ve çok ilgisini çeken bu olay ile ilgili araştırmalarına derhal başılıyor. Kaydedilen binlerce sayfa notun altı yıl süren işlenmesinin sonucu baldan tatlı bir eser, soğukanlılıkla işlenmiş cinayetler ve neticelerini aktaran kitap meydana geliyor: Soğukanlılıkla”

Capote’nin notları ile dedektifin notları arasındaki çelişkiler:

Kitapta da sıkça adı geçen  polis memuru Harold Nye ‘ın titizlikle yürüttüğü araştırmalar ve sorgulamaların sonucu, Dick Hickok ve Pery Smith, Herbert Clutter, karısı ve 2 çocuğunu öldürmekten suçlu bulunmuş 1965 senesinde asılarak idam edilmişlerdi.

Devlet mülkü kabul edildiğinden dedektif Harold Nye’ın notlarının kullanılması ve basılması yasaklandı. 2003 yılında ölen Harold Nye ‘ın oğlu Ronald Nye şu an bu notlara sahip ve bu ayın başında, Kansas yargıcı, cinayetleri araştıran dedektifin oğlu Ronald Nye ‘a, babasının notlarını kullanma ve yayınlama izni verdi.

Ronald Nye ile yapılan söyleşide bu notların kitap olarak e-book şeklinde çıkartılcağı ve kitabın Capote’nin romanındaki bir çok boşluğu dolduracağı belirtiliyor:

“Soğukkanlılıkla kitabının sayfalarını okuduktan sonra babam kitabı salonun ortasına attı. Ve bir daha kitabı hiç açmadı. “

Nye, kitabın önümüzdeki sene katiller Hickok ve Smith’in asılmalarından tam 50 sene sonra, Eylül ayında çıkacağını söylüyor.

Ronald Nye’ın dediğine göre, Capote yazarlık lisansını kullanarak bazı olayları kurgulamış bu sebebpe yayınlanacak olan kitap, Soğukkanlılıkla’taki boşlukları dolduracak.

Nye, hiçbir yerde bahsedilmemiş bir şeyin ortaya çıkacağını belirterek herkesi meraklandırıyor.  Çok özel ve önemli bir olay, Clutter’ların neden iple bağlanıp öldürüldükleriyle ilgili ve o gün o evde yaşananlara çok farklı bir teori getirecekmiş.

Yorum Yapmasam Olmaz :)