2023/12/05

1958 yılında yayınlanan Truman Capote’nin romanı “Tiffany’de Kahvaltı”nın(Breakfast at Tiffany’s), üzerinde yazarın el yazısıyla yaptığı düzeltmelerin yer aldığı müsveddesi, 306 bin dolara Rus bir milyarderin oldu.

Breakfast At Tiffanys Auction

Müzayedeyi gerçekleştiren RR Auction, teklif sahibi Rus perakende milyarderi Igor Sosin’in, el yazmasını Moskova ve Monaco’da sergilemeyi düşündüğünü açıkladı.

Huffington Post’un haberine göre Capote’nin el yazması notları arasında, romanın baş karakteri olan Holly Golightly’nin önce Connie Gustafson olarak yazıldığı yer alıyor.

2. Dünya Savaşı’nın son yıllarında yukarı Manhattan’da sosyete çevresinde, genç bir yazarla çekici, hüzünlü, gizemli komşusu Holy Golightly arasındaki ilişkinin anlatıldığı eser, yayınlandığı dönemde skandal yaratmıştı.

Harper’s Bazaar tarafından yayın hakları satın alınan eserin,  müstehcen içeriği nedeniyle yayınlanmasından vazgeçilmişti. Daha sonra Esquire dergisi romanın haklarını satın alarak eseri yayınlamıştı.

Tiffany’de Kahvaltı’nın 1961 yılında Blake Edwards tarafından çekilen filminde, Holy Golightly’yi Audrey Hepburn canlandırmıştı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)