2023/09/26

 Bazen öyle günler gelir ki ;

İnsanın vatanını sevmesi yetmez , çılgınca sevmesi gerekir…

Turgut Özakman

Geçtiğimiz yıl bu tarihlerde aramızdan ayrılan, çok sayıda insanın Türkiye tarihini eşşisz anlatımıyla yazdığı “ Şu Çılgın Türkler “ romanı ile tanıdığı Cumhuriyet’i en iyi anlatan yazarlardan biri olan, büyük yazarımız Turgut Özakman’ı asla unutmayacağız.

turgut-ozakman

1930 yılının Eylül ayında dünyaya gelen, okumayı çok seven bir çocuk olan Özakman, Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapmış, sonrasında avukatlığı bırakarak Dramturji alanında uluslararsı çapta araştırmalarda bulunmuş ve eğitim almıştır. TTR’de Genel Müdürlük ve Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde öğretim üyeliği de yapan yazar, Dramatik yazarlık dersleri vermiştir.

Kurtuluş dizisinin de senaristi olan Turgut Özakman’ın, Türk kalmak için verilen 100 yıllık şaşırtıcı, dehşet ve coşku verici mücadeleyi anlattığı, elli küsur yıllık çalışmalarının eseri olan “ Şu Çılgın Türkler “ romanı, yazarın kitapta anlattığı olayların geçtiği yerleri sırt çantası ile yaya olarak yürüyerek dolaşması ve bilgileri ve belgeleri derlemesiyle oluşmuştur. Kitaptaki olaylar, kişiler ve konuşmalar belgelerden alınmıştır. anlattığı  Özakman’ın Diriliş, Şu Çılgın Türkler ve Cumhuriyet-Türk Mucizesi eserlerinden oluşan Türkiye Üçlemesi, bugüne dek toplam 623 baskı yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir.

cilgin-turkler-serisi-turgut-ozakman

Son olarak Kıbrıs’ın fethinden günümüze kadarki çarpıcı olayları, direniş destanlarını, Kıbrıs’ın yüz yıllık Milli Mücadelesini ve Barış Harekâtını bir bütün olarak yine belge-roman tarzında işleyen yazar, yaşadığı her anı, bizlere tarihimiz anlatmak için  değerlendirmiş ve son günlerine kadar yazmaktan vazgeçmemiştir. Uğur Dündar’a verdiği son röportajında “Doğru, gerçek tarihimizi öğrenelim, hakikate ihanet etmeyelim” diyen yazar, hayat felsefesini de belki de böylelikle özetlemiştir.

Okumayanların mutlaka kuması ve tarih bilincimizin artması dileklerimizle, değerli hoca ve büyük yazarımızı şükranla anıyoruz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)