2023/09/27

“Kimse seyretmesin, aşk ve sonsuzluk,

 Garip mezarlıklar -arasından gideceğim.-

 Kokulu sularla yıkanarak

 Karanlıklarda zevk edeceğim. ”

Henüz 19 yaşındayken yazdığı, ilk kez 1933’de İstanbul dergisinde yayınlanan  ‘ Yavaşlayan Ömür ‘ adli şiiriyle edebiyat tarihimize giren, 1967 yılında  ABD’deki ‘Milletlerarası Şiir Forumu ( International Poetry Forum  -IPF- )’ tarafından “ En İyi Türk Şairi ” seçilen büyük şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca doğumunun 100.yılında ‘ Dağlarca Burada ’ adlı etkinlikle anılacak. Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik, şairin doğum günü olan 26 Ağustos ta edebiyatımızın önemli isimlerinin de katılımıyla Abbasağa Park’ında gerçekleştirilecek.

fazil-husnu-daglarca

1914 yılında İstanbul’da doğan ve 94 yaşında zatürre tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Dağlarca, 1935 yılında yayınlanan Havaya Çizilen Dünya ile başlayan ve 1992’de yayınlanan Dildeki Bilgisayar kitabı ile 63 şiir kitabının sahibidir. Bunların yanı sıra, Dağlarca,  Cumhuriyet Halk Partisi Şiir Yarışmasında Üçüncülük,  Yeditepe Şiir Armağanı, Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü, Türkiye Milli Talebe Federasyonu Turhan Emeksiz Armağanı, Yaşayan En İyi Türk Şairi (A.B.D.)  Arkın Çocuk Edebiyatı Üstün Onur Ödülü,  Struga 13. (XIII) Şiir Festivali Altın Çelenk Ödülü (Yugoslavya) Milliyet Sanat Dergisi Yılın Sanatçısı, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü’nü de almıştır.

Anma Etkinliği, şiirler, şarkılar ve hatıralarla, Ataol Behramoğlu, Zeynep Oral, Doğan Hızlan gibi ünlü edebiyatçıların katılımıyla  26.08.2014, Beşiktaş Abbasağa Park’ında saat 20.00 de gerçekleştirilecektir. Ayrıntılı bilgi için :

 http://besiktas.bel.tr/Sayfa/6974/fazil-husnu-daglarca-anma-gecesi

Eskimeyen Kitaplar olarak, şairi en güzel şiirlerinden biriyle ve  sevgiyle anıyoruz.

SÖYLE SEVDA İÇİNDE TÜRKÜMÜZÜ

Söyle sevda içinde türkümüzü

Aç bembeyaz bir yelken

Neden herkes güzel olmaz

Yaşamak bu kadar güzelken?

İnsan, dallarla, budaklarla bir

Aynı maviliklerden geçmiştir.

İnsan nasıl ölebilir,

Yaşamak bu kadar güzelken?

Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

Yorum Yapmasam Olmaz :)