2023/12/05
İzmir’de açılan Türkiye’nin ilk kağıt ve kitap sanatları müzesi ziyaretçilerini kağıt ve kitabın tarihsel yolculuğuna çıkarıyor.
 
Nedim Sönmez
Müzede kağıdın üretiminden bir kitap olarak sanat eserine dönüşmesine kadar çeşitli aşamaları gözler önüne seriyor. Bornova’daki eski bir Levanten köşkü yaklaşık 1 buçuk yıllık çalışmanın sonucunda bugünkü kağıt ve kitap sanatları müzesi halini aldı. İki katlı ve 16 odalı olan müzede metrekaresi yalnızca 2 gram ağırlığında olan “dünyanın en hafif kağıdı”, el yapımı kağıtlar ve 17. yüzyıldan kalma renkli kağıtlar sergileniyor.
 
Müze girişindeki ilk odada ziyaretçiler, parçalarını 38 ülkeden 42 kağıt sanatçısının, kendi el yapımı kağıtlarla oluşturduğu “One World” adı verilen dünya haritası ile karşılaşıyor.
 
Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin alt katında, insanoğlunun son 5 bin yılda kullandığı organik yazı malzemeleri, kağıdın tarihi, günümüz renkli kağıt sanatçılarının eserleri ve dünya renkli kağıtlarından örnekler ile modern kağıt sanatına yer veriliyor. Yine aynı katta asırlar öncesine ait kağıt yapım tekniği cansız mankenlerle canlandırılıyor.

Müzenin üst katında ise kitap sanatları, ekslibris, matbaa, sanatçı kitapları, kitap biçimleri, baskı teknikleri ile minyatür kitaplar, kitap ayraçları ve tipografi eserleri sunuluyor.

 
Nedim Sönmez
Müzenin koordinatörü Nedim Sönmez, üniversitenin vakfı sayesinde satın aldıkları 4 objeyle çıktıkları yolda, yapılan bağışlar ile 500’e yakın objeye ulaştıklarını açıkladı. Ayrıca Sönmez, müzeyi duyan yabancı sanatçıların da bağışlarda bulunduğunu, Uluslararası Kağıt Yapımcıları ve Kağıt Sanatçıları Derneği’nden destek gördüklerini ifade etti. “Yurt dışında 15-16 yıl müzecilik yaptım, hayatım kitap fuarlarında geçti. Türkiye’nin yurt dışındaki imajı açısından önemli bir müze yaptık. Müze açılacağını duyan 12 yabancı sanatçı, açılış için geldi. Şimdiye kadar kitap sanatlarını görülebildiği müzeler vardı ama konspet olarak modern kağıt sanatının, renkli kağıdın, kitap biçimlerinin bir araya getirildiği bir müze olarak eşsiz bir müze oldu. Konsept açısından dünyada da benzeri yok. Uluslararası Kağıt Yapımcıları ve Kağıt Sanatçıları Derneği Başkanı Gail Stiffe de müzeyi ‘tüm dünyadaki müzeleri biliyorum, sizinki eşsiz’ sözleriyle tarif etti.” diyerek açıklamada bulunan Sönmez, Türkiye’nin alanında ilk olan müzenin, yeni açılmış bir müze olmasına rağmen konseptiyle uluslararası takdir gördüğünü söyledi. 


Yorum Yapmasam Olmaz :)