2023/01/28

16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 9-16 Mayıs arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşuyor.

Festival Kızılırmak Sineması ve Alman Kültür Merkezi’ndeki gösterimlerle seyircilerine sinemayla dolu bir hafta yaşatacak.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne uzun süreden beri jüri gönderen FIPRESCI her yıl farklı ülkelerden sinema yazarları arasından seçilen üç kişilik jürisinde bu yıl; Fransa’dan Magali Van Reeth, Hırvatistan’dan Mima Simic ve Türkiye’den Ceyda Aşar görev alıyor.

Jüri festival boyunca, 12 filmin yer aldığı Her Biri Ayrı Renk seçkisini izleyip değerlendirecek ve içlerinden birine, festivalin kapanış töreninde FIPRESCI Ödülü verecek.

Bir prestij ödülü kabul edilen FIPRESCI Ödülü, dünyadaki kadın filmleri festivalleri arasında yalnızca Uçan Süpürge’de veriliyor. Ödül adayı filmler kısaca şöyle:

1- ANNELİK HÜZNÜ/BABY BLUES

baby-blues

Yönetmen:  Katarzyna Rosłaniec

Konusu: Natalia modayı yakından takip eden, onunla iç içe olmak isteyen biri. Giyim tarzı oldukça şık ve modaya uygun. Dolayısıyla yedi aylık oğlu Antek de modaya uygun olmak zorunda! Çocuk sahibi olmak moda çünkü. Kaykaylar da çok moda. Bugünlerde pek çok çocuk, mahallelerinde ve alışveriş merkezlerinde kaykaylarıyla yürüyor. Kaymıyorlar, onlarla yürüyorlar. Çeşitli sembollerle, dinle eğlenip oynuyorlar. Din ve tanrıyla dalga geçmek de çok moda bugünlerde. Filmin yönetmeni hippi kültürüyle ilgili bir makalede okuduğu şu cümlenin altını çiziyor:
“Hippiler kendi kuralsızlıkları içinde kuralları takip eden kimselerdir”. Öyleyse ‘Annelik Hüznü’ bir hippinin milli marşıdır.

2- BİR HAYALİMİZ VARDI/GINGER & ROSA

ginger_and_rosa-bir-hayalimiz-vardi

Yönetmen: Sally Potter

Konusu: 1960’ların Londrası. Birbirlerinden hiç ayrılmayan iki arkadaş: Ginger ve Rosa. Anneleri gibi olmak istemeyen bu iki genç kadının hayallerle süsledikleri ilişkilerine soğuk savaş ve nükleer kıyamet tehdidi gölge düşürür. Küba füze krizinin derinleştiği günlerde, dünyanın sonuna yaklaşıldığı hissiyle arkadaşlıkları sarsılacaktır. Ginger, kendini dünyanın varlığına adayarak kişisel buhranlarının üstesinden gelebilecek midir? Usta yönetmen Sally Potter, müthiş oyuncu Annette Bening ve Ginger rolüyle dikkatleri üzerine çeken Elle Fanning’i buluşturan bu olağanüstü film Ankara’da ilk kez gösteriliyor.

3- KULELİ EV/HOUSE WITH A TURRETT

House_with-a-turret-kuleli-ev2

Yönetmen: Eva Neymann

Konusu: Hasta annesiyle büyükbabasını görmek üzere yola çıkan sekiz yaşındaki çocuk, yarı yolda annesi tifüsten ölünce hiç tanımadığı bir kasabada yapayalnız kalmıştır. Bu soğuk, güzel ve yalnız kasabada, ne yapacağını bilmez halde, tek kurtuluşun büyükbabasını bulmak için yola devam etmek olduğunu anlayacaktır. Savaş yorgunu kar altında bir ülkede nefes kesici bir hikaye anlatan yönetmen, siyah-beyaz görüntülerle eşsiz kareler yakalamış. Sovyetler Birliği’nde ikinci dünya savaşının sondan bir önceki yılına usta işi görüntülerle lirik bir yolculuk olarak seyircide heyecan yaratan ‘Kuleli Ev’, çekimlerden kısa bir süre sonra yaşama veda eden Rus oyuncu Katerina Golubeva’nın anısına festivalde gösterilecek.

4- MONTRÖ KRALİÇESİ/QUEEN OF MONTREUIL

queen-of-montreuil-montro-kralicesi2

Yönetmen: Sólveig Anspach

Konusu: İzlandalı yönetmen Anspach’ın bu duygusal komedisi kahkahanın yerini bazen gözyaşının aldığı, sürprizlerle dolu bir film. Derler ki, eşini kaybeden bir kadın, bu acının üstesinden gelebilirse artık ‘kraliçe’dir. Yaz başında Montrö’deki evine dönen Agathe, eşini henüz kaybetmiştir. Tek istediği, huzur içinde eşinin yasını tutmak ve acısı biraz hafifleyince de eski işi olan film yönetmenliğine geri dönmektir. Ne ki, evin kapısında onu bekleyenler bu planı altüst edecektir: Hiç tanımadığı ama ondan konukseverlik bekleyen İzlandalı bir kadınla oğlu ve bir fok!

5- SABAH YILDIZI/MORNING STAR

MorningStar_FRONT_40X60_CMJN_PRINT

Yönetmen: Sophie Blondy

Konusu: Bir sirk kumpanyası kendini Kuzey Denizi’nin kıyısındaki bir kumluk alanda bulur. Bu kasvetli gösterilerini sunacakları pek bir seyirci de yoktur. Sirkin acımasız müdürü Heroy, cazibesine kapıldığı Angele’in kalbini kazanmak için sihirbaz Zephyr ve çingene Zohra’dan yardım ister. Acaba bu çaba işe yarayacak mıdır?

6- MARUSSİA/MARUSSIA

marussia

Yönetmen: Eva Pervolovici

Konusu: Rusyalı Lucia, altı yaşındaki kızı Marussia ile birlikte Paris sokaklarında yaşamaya mecbur kalmıştır. Gidecek yerleri olmadığından, nereyi bulurlarsa geceyi orada geçirmektedirler. Paris’teki Ruslar onlara ülkelerine dönmeleri için bilet temin eder. Ne var ki Marussia ne geri dönmeyi istiyordur ne de bu koşullarda yaşamayı. Anne, kızı için zor bir kararla karşı karşıyadır… Yönetmen, Lucia ve Marussia’ı yönetmen Nikita Mikhalkov’un atölye çalışmasında tanımış ve onları tanıdıkça, öykülerini anlatacak bir film yapmaya niyetlenmiş.

7- SARAYBOSNA’NIN ÇOCUKLARI/CHILDREN OF SARAJEVO

The-Children-Of-Sarajevo-sarayovanin-cocuklari-001

Yönetmen: Aida Begić

Konusu: Bosna savaşı sırasında anne-babaları öldürülen Rahima ve Nedim yetimhanede büyümüş iki kardeştir. Rahima bir restoranda çalışarak Nedim’e tehlikesiz bir hayat sağlamaya çabalamaktadır. Nedim’in okulda başını belaya sokmasıyla suça bulaşmak üzere olduğunu anlayan Rahima, kardeşinin yetimhaneye geri gönderilmesine engel olmaya çalışır. Savaşın bugün de görülen izleri, ekonomik zorluklar ve suç örgütleri arasında umudunu korumaya çalışan Rahima’nın seçimi, filmin kırılma noktası. Film, Bosna Hersek’in Oscar adayıydı.

8- SAVAŞIN GÖLGESİNDE/LORE

lore-savasin-golgesinde

Yönetmen: Cate Shortland

Konusu: İkinci Dünya Savaşı’nın son günleri. Nazi olmayı seçmiş anne ve babası kaçmaya hazırlanırken müttefiklerce tutuklanan Lore için savaş kadar yakıcı bir yolculuk başlayacaktır. Yalnız kalan Lore dört küçük kardeşini de alıp Hamburg’da yaşayan büyükannelerine gitmeye karar verir. Kardeşleriyle çıktığı bu tehlikeli yolculukta hayatta kalabilmek için bir tek Thomas’a güvenebilecektir. Thomas, yani, küçüklüğünden beri hep düşman bildiği, nefret etmesi gerektiği söylenen Yahudilerden biri. Film, Rachel Seiffert’ın ’Karanlık Oda’ adlı romanından uyarlandı ve bu yıl Avustralya’nın Oscar adayıydı.

9- SENİ GÖRDÜĞÜMDE/WHEN I SAW YOU

when-i-saw-you-seni-gordugumde

Yönetmen: Annemarie Jacir

Konusu: Yıl 1967! Filistin’den Ürdün’e on binlerce mülteci geldi. Savaş nedeniyle babasından ayrılmak zorunda kalan 11 yaşındaki Tarek ve annesi Ghaydaa ‘geçici’ diye adlandırılan ama kendilerinden bir nesil önce gelenlerin bile halen kurtulamadıkları derme çatma mülteci kamplarında yaşamaya başladı. Babasına kavuşma ümidiyle hayata tutunmaya çalışan Tarek bir çıkış yolu arıyordu…

10- SESSİZ ŞEHİR/SILENT CITY

Silent-City-sessiz-sehir

Yönetmen: Threes Anna

Konusu: Hollandalı genç bir kadın olan Rosa, balık hazırlama sanatının inceliklerini bu işin ustasından öğrenmek üzere Japonya’ya gider. Koca Tokyo şehrinde kendini balık gibi hisseden Rosa yüzme biliyor olsa da boğulmaktan kurtulamaz. Para kazanması gerekiyordur; bu gece kulübünde iş bulur. Burada çalışmak da akvaryumdayaşamaktan farklı değildir.

11- ÜÇ AYRI DÜNYA/THREE WORLDS

Three-Worlds-uc-ayri-dunya

Yönetmen: Catherine Corsini

Konusu: Patronunun kızıyla evlenmeye hazırlanan Al, bir gece iki çocukluk arkadaşıyla birlikte bekarlığa veda partisinden dönerken kaza yapar. Arkadaşlarının telkiniyle olay yerinden hızla  uzaklaşırlar. Al, ertesi gün suçluluk duygusuyla içi içini yerken, vurup kaçtığı kişinin kim olduğunu öğrenmeye karar verir. Kaza gecesi, adı Juliette olan genç bir kadın evinin balkonundan olup biteni baştan sona izlemiştir. Geçen yıl Cannes’da ödüle adaday gösterilen film, yer yer şeytan üçgenine dönüşen
üç kişilik bir gerilim.

12- TOMURCUK/IN BLOOM

in-bloom-tomurcuk

Yönetmen: Nana Ekvtimishvili & Simon Groß

Konusu: Sovyetler dönemi sonrası Gürcistan, 1992. İçsavaş Abhazya bölgesinde ipleri iyice germiştir. 14 yaşındaki Natia ve Eka için bu ortam çocukluğun sonu anlamına gelmektedir. Bu iki arkadaş evlerinde hiç mutlu olamadıkları gibi, dışarıda da bir türlü huzur bulamazlar. Yönetmen kadın dostluğunu odağa aldığı bu filminde, Sovyet sonrası dönemde ülkede süren kan davaları ve aile içi çatışmaya da etkileyici bir yorum getiriyor.

NOT:

BiLET FiYATLARI

Öğrenci 8 TL – Tam 11 TL

*Bilet Fiyatları Kızılırmak Sineması için geçerlidir. Goethe Institut’deki gösterimler ücretsizdir.

Tüm yabancı filmlerde ve tüm seanslarda elektronik gösterim Türkçe altyazı ile gerçekleştirilecektir. Elektronik altyazı sisteminde ortaya çıkabilecek teknik arıza durumlarında, önce arızanın  giderilmesine çalışılacak, bunun mümkün olmadığı hallerde filmin gösterimi çevirisiz; orijinal  dilinde sürdürülecektir.

Yorum Yapmasam Olmaz :)