2023/01/28

Evliya Çelebi’nin 17. yüzyılda yazmış olduğu ve halihazırda Topkapı Sarayı Müzesi ve Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi’nde yer alan Seyahatname kitabının Dünya Belleği Listesi’ne alınma önerisi, Güney Kore’nin Gwangju kentinde düzenlenen Dünya Belleği Uluslararası Danışman Komitesi Toplantısı’nda kabul edildi.

evliya-celebi-seyehatnameGerçekçi bir gözle izlenen olaylar, yalın ve duru, zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmış olan Seyahatname, dünya edebiyatında yazılmış en uzun ve bütünlük sahibi gezi kitabı olarak da biliniyor. Gerek Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş betimlemelerine yer vermesi gerekse yazarın yaklaşık 40 sene boyunca (1640-1680) farklı yerlere gerçekleştirdiği ziyaretleri içermesiyle okuyuculara 10 ciltlik geniş bir panorama sağlıyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi, Osmanlı’nın dünyaya bakış açısı, coğrafyası, yer betimleme, idari, şehir kurumları, sosyal ve iktisadi sistemlerin yanı sıra din, folklor, rüya tabirleri ve bireyin kendi kavrayışları gibi alanları içeren bir öngörü de sunuyor.

UNESCO’nun 1992’den bu yana sürdürdüğü Dünya Belleği programı insanlığın tarihi, kültürel ve sosyal belleğini oluşturan ve savaşlar başta olmak üzere çeşitli doğal felaketler veya sosyal nedenlerle ortadan kaybolma tehlikesi bulunan belge ve bilgilerin, insanlığın ortak değerleri olarak korunmasını ve dijital ortamda paylaşılmasını sağlıyor.

2001’de Boğaziçi Üniversitesi Gözlem ve Deprem Araştırma Enstitüsü Kandilli Rasathanesi El Yazmaları ile Boğazköy Hitit Tabletleri, 2003’te ise İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi İbn-i Sina Yazmaları Koleksiyonu Dünya Belleği Listesi’ne dahil edilmişti.

UNESCO LİSTESİ

İran “Nizami Koleksiyonu”,

Gürcistan “Bizans Yazmaları”,

Özbekistan “Hz. Osman’ın Kuran-ı Kerim’i”,

İngiltere “Magna Carta”,

Almanya “Beethoven’ın 9’uncu Senfonisi”,

Sırbistan “Nicola Tesla’nın Arşivi”,

Fransa “İnsan Hakları Orijinal Bildirgesi (1789)”,

ABD “Oz Büyücüsü”  yer alıyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)