2023/12/05

Gerhard- FalknerGünümüzün tartışmasız en önemli şairlerinden biri olan Gerhard Falkner ‘in “Istanbul-ist distURBANt city” adlı şiiri, 25 Mayıs’ta Yerebatan Sarnıcı’nda sahnelenecek.

Gerhard Falkner bundan birkaç yıl önce, ”Diyafon Şehir” adlı, Berlin’le ilgili bir uzun şiir yayımlamış ve bu şiir, eleştirmenler tarafından “yüzyılın en iyi şiirlerinden biri” olarak nitelendirilmişti.

Daha sonraki yıllarda “Diyafon Şehir” pek çok seçkin mekânda, en son olarak da 2012 yılında büyük bir başarıyla Atina’da Roma Agorası’nda sahnelendi ve şiirin ilk yazımı, performans ve ses sanatçısı David Moss tarafından sunuldu.

Gerhard Falkner Eylül 2012‘den beri, yeni kurulan Tarabya Kültür Akademisi’nin bursiyeri olarak İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’a geldiği andan bu yana ‘’Diyafon Şehir’’ adlı şiirine koşut olarak yazdığı “Istanbul-ist distURBANt city“ adlı şiiri üzerinde çalışıyor. Gerhard Falkner bu şiirinde kaside, ilahi, beyit gibi klasik şiir formlarını çağdaş biçimsel deneylerle ve yeni şiirsel tanımlamalarla birleştirerek metropolleri hem karmaşıklıklarıyla hem de aralarında giderek azalan farklılıklarıyla algılamaya ve seslendirmeye çalışıyor.

“Istanbul-ist distURBANt city” ilk defa 25.05.2013 tarihinde, İmparator Jüstinyen döneminden kalma muhteşem bir tarihi mekânda, Yerebatan Sarnıcı’nda sahnelenecek. Gerhard Falkner’e müzisyen Ömer Avcı, grubu ve Berlinli elektronik müzik sanatçısı Johannes Malfatti eşlik edecek.

Goethe-Institut İstanbul’un katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlik, Berlinli Bboxx Film prodüksiyon şirketi tarafından bir video belgeseli haline getirilecek.

“Istanbul-ist distURBANt city”

Yer: Yerebatan Sarnıcı

Tarih: 25.05 2013, Saat: 20:30

Gerhard Falkner: Yazan, Seslendiren
Bedir Bedir: Türkçe Seslendiren

Jim Rakete, Yoel Meranda: Video Enstalasyon
Constantin Lieb: Sahneye Uyarlayan
Merdan Elbistan: Şiiri Çeviren

Müzisyenler / Musiker:

Ömer Avcı: Düzenleme / Perküsyon
Abbas Karacan: Perküsyon
Cem Ekmen: Mey, Duduk, Zurnay, duduk, zurna
Johannes Malfatti: Live Elektronik

Yorum Yapmasam Olmaz :)