ÜNLÜ ŞAİR MEZARINDAN ÇIKARILACAK

69 yaşında hayatını kaybeden ünlü şair Pablo Neruda, Pinochet rejimi tarafından zehirlendiği iddiasıyla açılan davada otopsi tarihi belli oldu.

pablu-nerudaŞili’li komünist şair Pablo Neruda’nın Pinotchet rejimi tarafından 1973 yılında zehirlenerek öldürüldüğü iddialarıyla açılan mahkeme kararına göre ünlü şairin mezardan çıkarılacağı tarihi 8 Nisan olarak belirledi.

Yaşamı boyunca güçlü siyasi duruşuyla tanınan Neruda’nın, General Augusto Pinochet’in iktidara geldiği askeri darbeden sadece 12 gün sonra 23 Eylül 1973’te ölmesinin ardından, Pinochet rejimi tarafından zehirlendiği iddialarının gündeme gelmesiyle Şili Komünist Partisi Başkanı Guillermo Teillier, olayın soruşturulması için mahkemeye başvurmuştu. İddiaya göre, 24 Eylül 1973’de kalp yetmezliğinden hayatını kaybettiği açıklanan şair, kanser tedavisi gördüğü hastanede, doktoru tarafından yapılan ne olduğu belirsiz bir enjeksiyonun ardından kalp krizi geçirerek öldü. Neruda’nın sekreteri ve şoförü Manuel Araya da, şairin Pinochet’nin ajanları tarafından zehirlendiğini iddia etmişti.

Pablo Neruda, zehirlenip zehirlenmediğinin tespiti için 8 Nisan’da otopsi yapılmak üzere mezarından çıkarılması bekleniyor.

Ünlü şair, Nazım Hikmet adına Barış Ödülü almıştır. Bir kongrede Nazım Hikmet ile ilgili ‘Onun(Nazım Hikmet’in)yanında biz şair bile olamayız’ diyerek Nazım Hikmet’i övmüştür.

Yorum Yapmasam Olmaz :)