2023/09/20

Eserleri ile üne kavuşan hangi yazarlar hayatlarını esir alan bağımlılıklara sahipti?

charles-baudelaire

Charles Baudelaire (1821 – 1867): Alkol, afyon

Ünlü şair Baudelair bağımlılık durumunu şu sözler ile açıklamıştır: Her zaman sarhoş olun, her şey burada. Tek sorun bu. Zamanın yükünü omuzlarından atmak için toprakla olan bağlarınızı koparmak için sarhoş olun. Ama neyle? Şarapla ,şiirle ya da erdemle… Nasıl isterseniz? Ama sarhoş olun…

edgar-allan-poe

Edgar Allan Poe (1809 – 1849): Alkol, afyon

ABD’nin ilk kısa hikâye yazarlarından, modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin öncüsü olan Poe,  çoğu bağımlı gibi çok uzun yaşamadı.

william-burroughs

William S. Burroughs (1914 – 1997): Eroin

ABD’li roman ve deneme yazarı olan Burroughs, Jack Kerouac ve Allen Ginsberg ile birlikte beat akımını başlatan yazarlardan biri olarak tanınır. ‘Beat’ neslinin öncüsü aynı nesle ait birçok yazar gibi uyuşturucu bağımlısıydı.

dorothy-parker

Dorothy Parker (1893 – 1967): Alkol

New yorklu kadın eleştirmen şair, öykü yazarı, senarist, sansasyonel, sivri dilli, öfkeli, kötümser ve ironik dizelerin yazarı. Hollywood için birçok senaryo yazan Parker, alkol sorunu nedeniyle birkaç defa intihar girişiminde bulundu.

hunter-s-thompson

Hunter S. Thompson (1937 – 2005): Uyuşturucu, alkol, seks

ABD’li gazeteci ve yazar. En çok 1972 yılındaki romanı Fear and Loathing in Las Vegas ile bilinen Thompson aşırı derecede uyuşturucu ve alkol kullanıyordu. Thomson bağımlılıklarını şöyle anlatıyor: Seksi, uyuşturucuyu ve deliliği herkese tavsiye etmem fakat bunlar her zaman benim işime yaradı.

anne-sexton

Anne Sexton (1928 – 1974): Alkol, uyuşturucu

Anoreksiya ve depresyon sebebiyle pek çok başarısız intihar girişiminden sonra 1974’te yaşamına kendi kararı ile son veren ünlü şair Pulitzer ödülüne sahipti.

stephen-king

Stephen King (1947 – ): Alkol, kokain, çeşitli ilaçlar

ABD’li ünlü yazar King, şu anda yazdığı çoğu romanı hatırlayamıyor. Birçok maddeye bağımlı olduğunu itiraf eden King sürekli kanayan burnu yüzünden daktilosuna koruma kılıfı bile yaptırdı.

jack-kerouac

Jack Kerouac (1922 – 1969): Alkol

Kanadalı-ABD’li roman yazarı ve şair, yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve William S. Burroughs ile birlikte Beat Kuşağı akımının kurucusu ve Yolda (On The Road) adlı romanıyla bu akımın simgesi olarak kabul edilir. Ünlü yazar çok genç başladığı alkol alışkanlığından kurtulamadı.

ernest-hemingway

Ernest Hemingway (1899 – 1961): Alkol

Özellikle 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkileyen ABD’li gazeteci, yazar Hemingway’in savaş yıllarında ambulans şoförlüğü sırasında başladığı alkol, daha sonra bağımlılığa dönüştü.

f-scott-fitzgerald

F. Scott Fitzgerald (1896 – 1940): Alkol

Yirminci yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından kabul edilen Fitzgerald kendini gece hayatına, alkole kaptırdı ve erken yaşta yaşamını yitirdi.

William-faulkner

William Faulkner (1897 – 1962): Alkol

Modernist yazarların babası sayılan ABD’li yazar Faulkner uzun süre alkol bağımlısıydı ve kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Charles-bukowski

Charles Bukowski (1920 – 1994): Alkol

Eserlerinde genellikle toplum dışı insanları ve depresyonu konu alması ve alkolizme yakın bir hayat tarzını anlatmasıyla ünlü olan yazar ‘Alkol kendini öldürüp tekrar doğmaya benzer’ sözlerini söyleyerek alkolü tanımlamıştır.

 

9 thoughts on “ÜNLÜ VE ‘BAĞIMLI’ YAZARLAR

 1. “Erken yaşta öldü.” denilen adamlar 40-45 yaşını geçmiş. 1850 – 1930 yılları arasında ortalama ömür beklentisi zaten 40-50 yıldı (bkz: http://mappinghistory.uoregon.edu/english/US/US39-01.html). Pek “alkolün kararttığı genç hayatlar” dosyasına girmiyor bana kalırsa.

  Hem 40 sene istediğin gibi yaşamak mı, 90 sene sınırlamalar, adetler, gelenekler vs ile dar bir alanda ömür tüketmek mi?

 2. Ve bugün diş ile kırarak aşırı şeker tüketmekten mütevellit arka diş kırılır. Doktor kendine gel der. Şaka gibi ya. Artık dişimle kırarak şeker yemiycem. Dişim kırıldı.

  Gençler size ibret olsun! Neye olursa olsun bağımlılık kötüdür ;(

  1. bağımlılık kavramını çoğunluğun standartları belirler. içinden geliyorsa, hoşuna gidiyorsa yapmalısın. dişin kırıldı ama neden? dişlerine iyi bakıyor muydun? dişin kırılmasının birden çok nedeni olabilir ama biz en göz önündekini seçer ve lanetleriz.

   1. Hoşuna gidiyorsa yapmalısın diyorsun ama neticede hoşuma giden şey bana zarar veriyor, verdi. Dişimin kırılmasındaki birincil neden kırarak şeker yeme alışkanlığımdı.

    Bu sigara bağımlısı birinin akciğer kanseri olması gibi bir şey. Etki ve tepki. Bağımlılık etki yapıyor ve sonucunda vücudumuz buna kötü bir tepki veriyor. Bağımlı olduğumuz şeyi aldığımız zamanki zihinsel rahatlama ile bunun sonucunda oluşan vücudun yıpranması birbiri ile çatışıyor.

    1. Çok okumak da gözleri bozuyor gençler. Hukuk okumadan önce gözlük numaram 3.00 idi fakülte son sınıftayım şimdi ise 4.00. Okuma alışkanlığı/ bağımlılığı olan insanların %70’İ gözlüklüdür. Tabi burada okuma alışkanlığının kötü olduğundan bahsedilemez -ki nitekim her alışkanlık da zararlı sonuç doğurmaz…

     Not:Öncelikle şu bilinmelidir ki sağlam bir diş kolay kolay kırılmaz.Diş yapısı özellikle ağız içindeki yapı mine adlı bir dokuyla kaplıdır ve vücuttaki en sert dokudur.Çiğneme kuvvetine karşı dişi koruyucu bir etkisi vardır.Diş minesini kurabilecek kuvvetler ya çok derin travmalar ya da darbelerdir.

 3. Charles Bukowski belgeselinde aslinda Charles Bukowski’nin kitaplarindaki gibi bi hayat surmediginden bahsediyordu. Yasamak istedigi hayattan bahsediyormus. Normalde utangac icine kapanikmis. ama foto hic de oyle demiyor biraz ayarcilik sezdim ben Bukowski’de. 🙂

  1. Bukowski hakkında izlenecek belgesel: Born Into This. Ekmek Arası ve Factotum ise otobiyografik kitapları. Barfly senaryosunu kendi hayatından esinlenerek yazdığı , Barbet Schoeder’in yönettiği film. Filmin çekim sürecinde yaşananları anlattığı kitabı Hollywood. Bütün bunlar birbiri ile karşılaştırınca tamamen tutarlı. Bunları bir kenara bırak, “adamın yaşamak isteyipte yaşayamadığı hayat” önermesi neresinden tutarsan elinde kalacak bir önerme, sonuçta paran bitene kadar içeceksin, uygulaması çokta zor değil. Biraz rahata erdikten sonra günlerini nasıl geçirdiğiniyse Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi kitabında var. Hazır başlamışken eklemeden edemeyeceğim: Listede bulunan Hunter S. Thompson (detaylı belgeseli: Gonzo) ve Hemingway intihar etti. Sonuç olarak istediğiniz kadar içebilirsiniz. Şerefe.

Yorum Yapmasam Olmaz :)