2023/12/05

Iain-BanksIain Banks kendisinde safra kesesi kanseri tespit edildiğini açıkladı.

İskoç yazar Iain Banks, kendisinde ileri aşama safra kesesi kanseri tespit edildiğini ve fazla ömrünün kalmadığını açıkladı.

Banks, internet sitesinden yaptığı açıklamada, bir yıldan fazla süre yaşamasının mümkün görünmediğini, bu nedenle tüm programlarını iptal ettiğini belirtti.

Banks, “Kız arkadaşım Adele’den dul eşim olması onurunu bana bahşetmesini istedim” diyerek “korkunç da olsa esprilerin durumu kolaylaştırdığını” ifade etti.

 Banks’in web sitesinde yayınladığı son mektubu şöyle:

“Resmen çok keyifsizim. Safra kanalı tıkanıklığı nedeniyle maruz kaldığım sarılık hastalığım bir dizi ameliyat sonrasında tedricen iyileşiyor, ama—ortaya çıktı ki—sorunlarımın en küçüğüymüş bu.

Ocak ayında vücudumda bir yara belirdiğinde önce bir şeylerin ters gittiğinden kuşkulansam da bunu ayın başında yazmaya başlamış, dolayısıyla bütün gün günü klavyeye çökmüş olarak geçirmeme bağlayıp görmezden gelmiştim. Yara şubat ortası itibariyle hâlâ geçmeyince başvurduğum pratisyen hekim sarılık teşhisi koydu. Kan testleri, ultrason taraması ve müteakip bir tomografi, mart ayının başında tüyler ürpertici gerçeği tüm açıklığıyla ortaya koydu.

Kanserim. Safrakesemde başladı, karaciğerimin her iki lobuna, ve muhtemelen pankreasıma ve bazı lenf bezlerine yayıldı. Ayrıca aynı hacimdeki bir grup ana kan damarının çevresinde bir tümör oluşmuş durumda ki bu da uzun ya da kısa vadede tümörlerin alınmasına yönelik bir ameliyat ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Uzun lafın kısası, korkarım safrakesesi kanserinin son aşamasında bir hasta olarak artık “üç-beş aylık” bir ömrüm kaldığı düşünülüyor, bir yıldan daha fazla yaşamam ise hemen hemen imkânsız. Hâliyle “The Quarry”,  benim son kitabım olacak gibi görünüyor.

Sonuç olarak daha önce planlanmış kamusal etkinlikleri iptal ettim ve hayat arkadaşım Adele’e beni dul eşim olarak onurlandırmak isteyip istemeyeceğini sordum (kusura bakmayın—tatsız mizahın bize iyi geldiğini keşfediyoruz). Bu süre bittiğinde evli ve kısa bir balayına çıkmış olacağız. Ama kalan zamanımı dost ve yakınlarımızı görerek, bizim için çok şey ifade yerleri ziyaret ederek geçireceğiz. Bu arada destansı yayıncılarım yeni romanımın kitabevlerine ulaştığını göreyim diye yayın tarihini dört ay kadar öne çekmek için ellerinden geleni yapıyor.

Kalan zamanı uzatmak üzere bir kemoterapi tedavisinden geçme ihtimali de var. Ancak bu da hâlâ artılarını eksilerini değerlendirdiğimiz bir şey ve zaten sarılık daha da ve anlamlı ölçüde gerileyene kadar uygulanması ihtimaldışı.

Son olarak pratisyen hekimimden başlayarak sürece dahil olan bütün sağlık ekiplerinin gösterdiği profesyonelliğin—ve İskoçya’daki Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin kaynaklarını harekete geçirme hızının—istisnai ve hizmet standardının etkileyici olduğunu eklemek isterim. Tek üzüldüğümüz konu  nihai sonucun umut verici olmaması.”

The Times gazetesinin 2008’de, 1945 sonrasının 50 büyük İngiliz yazarı arasında gösterdiği 59 yaşındaki Banks’ın Türkçe’ye çevrilmiş eserleri arasında Eşekarısı Fabrikası, Kanal Düşleri ve Rock Laneti bulunuyor.

Banks’ın son eseri “The Quarry”nin gelecek yıl yayımlanması bekleniyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)