2023/09/19

1999’da yayımlanan ilk romanı “Hayalet Yazılar” kitabı ile bilinen ünlü İngiliz yazar David Mitchell, yeni çalışmasını sürpriz bir şekilde Twitter’dan yayımlayacak.

David-Mitchell-

2003 yılında “En iyi Yirmi İngiliz Romancı”dan biri olarak gösterilen  MitchellThe Right Sort adlı kısa öyküyü, Twitter’a uygun şekilde kaleme aldı. Twitter’da her mesajda azami 140 karaktere izin veriliyor.

Yazar günde arka arkaya 20 tweet atacak. Öykü, yaklaşık 280 tweet’te tamamlanacak. David Mitchell, sanatsal yeteneğiyle sosyal medyayı buluşturan bu projesine rağmen Twitter kullanıcısı değil. Yazar Twitter hesabını bu proje için açtı. Mitchel,  açıklamasında “Ben bir sosyal medya canavarı değilim. Mahremiyetimi seviyorum. Zihnimin salonlarını halka açmakistemiyorum. Bu önemsiz ve ilgisiz şeyler okyanusuna ben de bir şeyler eklemek istemiyorum. Bu okyanus zaten büyük ve derin” dedi.

Bu projenin, yazarın yakında çıkacak “Bone Clocks” adlı romanı için gündeme geldiği belirtiliyor. Yayıncıların kitabı ve romanla ilgili etkinlikleri duyurmak için Mitchell’ı Twitter hesabı açmaya ikna ettiği kaydediliyor. Yazarın Twitter mesajlarını yayıncılar atıyor. 

Mitchell, öyküsünü Twitter’da yayımlayan ilk yazar değil. Pulitzer ödüllü Amerikalı yazar Jennifer Egan, 2012’de Black Box adlı kısa öyküsünü Twitter’da yayımlamıştı. Neil GaimanMelvin Burgess ve Philippa Gregory de Twitter için öyküler kaleme almıştı.

BBC Türkçe 

Yorum Yapmasam Olmaz :)