2023/09/26

Dünya edebiyatından tanıdığımız pek çok ünlü yazarı farklı alışkanlıkları ya da madde bağımlılıkları ile tanınırız. Kimisi eşlerine kimisi sekse, uyuşturucuya, sigaraya ama pek çoğu da alkole olan düşkünlüğü ile ön plana çıkmıştır. Kim bilir belki de hayallerinin sınırlarına bu bağımlılıkları ile ulaşıyorlardı.

1800’lülerin ünlü şairi Charles Baudelaire sarhoşluğu şöyle açıklıyordu:

“Her zaman sarhoş olun, her şey burada. Tek sorun bu. Zamanın yükünü omuzlarından atmak için toprakla olan bağlarınızı koparmak için sarhoş olun. Ama neyle? Şarapla, şiirle ya da erdemle… Nasıl isterseniz… Ama sarhoş olun.”

Ünlü ve bağımlı yazarları daha öncesinde bir başlık altında toplamıştık. Burada da ünlü yazarlardan ve kitaplardan esinlenerek yapılan biraları sizin için çıkardık. William Shakespeare’den Oscar Wilde’a, Küçük Prens’ten, Gazap Üzümleri’ne edebiyattan esinlenilerek yaratılan biraları aşağıda görebilirsiniz.

Ünlü Yazarlardan Ve Kitaplardan Esinlenen Biralar

OSCAR WILDE – Oscar Wilde Mild

oscar-wilde-birasi

Dünyaca ünlü yazar Oscar Wilde’ı onurlandırmak amacı ile üretilen ve 2011 yılında İngiltere’nin en iyi birası seçilen “Oscar Wilde Mild”  fındık aroması ve hafif tatlı içimi ile bağımlılık yaratıyor. Siyah ve kristal kıvamındaki özenle seçilmiş malttan oluşan bira Mighty Oak Brewing Company Ltd. tarafından üretilmekte. Henüz daha şişelenmeyen ve sadece fıçıdan servis edilen “Oscar Wilde Mild” birasının yakın zamanda şişeleneceği müjdesi biraseverleri sevindirirken bu tadın diğer biralara meydan okuduğu da şirket yetkilileri tarafından özellikle ifade ediliyor.

NIKOLAY VASILYEVIC GOGOL, TARAS BULBA – Taras Boulba

nikolai-gogol-taras-bulba

Belçika – Brüksel  kökenli bir firma olan Brasserie de la Senne tarafından üretilen ve %4,5 alkol oranına sahip olan bira, Nikolay Vasilyeviç Gogol‘un ünlü romanı Taras Bulba‘dan esinlenilerek ortaya çıkmış.

WILLIAM SHAKESPEARE, A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM – Oberon

william-shakespeare-a-midsummer-nights-dream

William Shakespeare’in ünlü eseri “A Midsummuer Night’s Dream” adlı eserindeki Oberon karakterinden esinlenilerek Bells Brewery Inc. tarafından üretilen bu bira, yılın sadece 6 ayı – Mart ayı ile Amerika’nın İşçi Bayramı olan Eylül ayının ilk haftası arasında- satılmaktadır. %5,8 alkol oranına sahip olan Oberon’un hafif meyvemsi aroması ve baharatlı tadı fermente edilmiş buğday ile birleştiğinde size pürüzsüz bir yaz birası tadı sunuyor.

WILLIAM SHAKESPEARE – Shakespeare Stout 

william-shakespeare-birasi

Amerikalı Rogue Brewery markasının William Shakespeare’den esinlerek ürettiği bir başka ürün olan “Shakespeare Stout” birası Abanoz ağacının meyvesini ve kimsenin hayır diyemeyeceği çikolatayı yoğun bir aroma olarak kullanıyor. Alkol oranı oldukça yüksek (%6) olsa da yumuşak içimi ile sertliğini hissettirmiyor. Kimilerine göre bu bira Rogue Brewery markasının en iyisi.

ANTOINE DE SAINT EXUPERY, KÜÇÜK PRENS – The Little Prince Farmhouse Table Beer 

kucuk-prens-birasi

7’den 77’ye tüm dünyada herkesin severek okuduğu bir kitap olan -Antoine de Saint-Exupéry’in eseri- Küçük Prens‘ in birası da bir o kadar lezzetli. Jester King Craft Brewery firması “The Little Prince” birasının suyunu Texas Hill Country’nin kaynak sularından elde ederken, %2,9’luk alkol oranı ile gayet yumuşak bir içim vadediyor.

JOHN STEINBECK, GAZAP ÜZÜMLERİ  – Hops of Wrath 

john-steinbeck-the-grapes-of-wrath

John Steinbeck’in ölümsüz eseri, Pulitzer ödüllü romanı Gazap Üzümleri“nden (The Grapes of Wrath) esinlenilerek hazırlanan Hops of Wrath adlı bira bir Dust Bowl Brewing Company üretimi. California’da üretilen bira, meyve aromasıyla damakta hoş ve hafif acımtırak bir tat bırakırken sahip olduğu özel bakır rengiyle de görsel bir şölen sunuyor. Hops of Wrath ‘un alkol oranı ise %6,6. 

J.D. SALINGER, ÇAVDAR TARLASINDA ÇOCUKLAR – Ginger in the Rye 

j-d-sallinger-ginger-in-the-rye

J.D.Salinger’inÇavdar Tarlasında Çocuklar” (The Catcher in the Rye) romanından esinlenilerek üretilen Ginger in the Rye, adından da anlaşılacağı üzere yoğun bir zencefil aromasına sahip.  Altın rengiyle çavdar tarlalarını anımsatan Ginger in the Rye birası %7 oranında alkol içermekte.  Amerikalı bira üreticisi Short’s Brewing Company‘den çıkan bira, J. D. Salinger hayranlarının bir hayli ilgisini çekiyor.

HERMAN MELVILLE, MOBY DICK – White Whale Ale 

herman-melville-moby-dick

ABD’nin – Portland, Oregon şehrinde 1971 yılında kurulan ünlü bir kitabevi olan Powell’s City of Books ‘un 41.yılı onuruna Rogue Brewery firması tarafından üretilen bu bira, Herman Melville’nin 1851 yılında yazmış olduğu ünlü romanı “Moby Dick” ‘e White Whale Ale (Beyaz Balina Birası) adıyla atıfta bulunulmuş. %6 oranında alkol içeren bu bira yalnızca bir defaya mahsus üretilmiş.

ANTHONY BURGESS, OTOMATİK PORTAKAL – Clockwork Orange

anthony-burgess-a-clockwork-orange

Anthony Burgess’in ünlü romanı Otomatik Portakal” (A Clockwork Orange) anısına Brentwood Brewing Company tarafından 50 yıldır üretilen ve şu ana kadar 4 ayrı dalda ödüle layık görülen Clockwork Orange birası %6,5 alkol oranıyla bitter çikolata ve portakal özlü malt birası sevenlere müthiş bir tat vadediyor.

Salih GÜMÜŞTAŞ

eskimeyenkitaplar.com
Yorum Yapmasam Olmaz :)