2023/01/26


1- Edward GOREY (1925-2000)

edward-gorey

Bram Stoker, H. G. Wells, T. S. Eliot gibi büyük yazarların kitaplarına illüstrasyon ve sonraki yıllarda birçok popüler çocuk kitabına da çizim yapmış olan büyük yazar Edward Gorey i burada evinde kedileri ile beraber uyurken görüyoruz.

2- Jorge Luis BORGES (1899-1986)

jorge-luis-borges

Büyülü gerçekçilik akımının önde gelen isimlerinden olan Jorge Luis Borges ; gerçeküstücülük konusunda yazdığı denemeleri ile de ünlü olan yazarı yatak odasında görüyoruz.

3- Agatha CHRISTIE (1980-1976)

agatha-christie

Popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot tipinin yaratıcısı olan Agatha Christie ‘yi İngiltere’deki yazlık evinde yürürken kitap okuduğunu görüyoruz. 

4- Mark TWAIN (1985-1910)

mark-twain

Tom Sawyer’ın Maceraları adlı ünlü çocuk romanının yazarı olan Amerikalı Mark Twain‘i 1903 yılında çekilmiş fotoğrafında evinde otururken görüyoruz. (Fotoğraf:Alfred J. Meyer)

5- Virginia WOOLF

virginia-woolf-maynard-keynes-angelica bell-vanessa bell-and-clive-bell

Son olarak “The First Common Reader” olan “Bir Okur Olarak: Edebiyat Yazıları” adlı kitabının ilk serisi daha yeni dilimize çevrilen  ünlü yazar Virginia Woolf‘u evinin bahçesinde, Maynard Keynes, Angelica Bell, Vanessa Bell ve Clive Bell ile oturuken görüyoruz.

6-Alice WALKER

Alice Walker

Bilindiği üzere “Renklerden Mor” adlı kitabıyla 1983 yılında Pulitzer ödülüne layık görülen  1944 doğumlu Amerikalı yazar Alice Walker ‘ı bu fotoğrafta evinde ayaklarını sandalyesine uzatmış bir şeyler yazarken buluyoruz.

7- Anne SEXTON

anne-sexton

Anoreksiya ve depresyon sebebiyle pek çok başarısız intihar girişiminden sonra 1974’te yaşamına kendi kararı ile son veren ünlü yazar Anne Sexton‘u bu fotoğrafta hayatının büyük bir kısmının aksine sandalyesinde sallanırken, gülücükler saçarken buluyoruz.

8- Ernest HEMINGWAY

Ernest Hemingway

Daha öncesinde de çocuk fotoğrafları ile ele aldığımız ünlü Amerikalı yazar Ernest Hemingway‘ı bu fotoğrafında yatağına uzanıp keyifle gazete okurken görüyoruz.

9- John UPDIKE

John Updike

Dindar, orta sınıf kasaba Amerika’sını anlattığı kitaplarıyla iki defa Pulitzer ödülünü kazanan John Updike‘i bu fotoğrafta çalışma masasında hararetli bir şekilde çalışırken buluyoruz.

 10- James BALDWIN

james-baldwin

Eşcinsel edebiyatının önemli bir eseri olarak kabul edilen “Giovanni’nin Odası”(1956)  adlı romanın Amerikalı yazarı James Baldwin ‘i, bu fotoğrafta evinde çalışma masasında çalışırken görüyoruz.

11- Vladimir NABOKOV

vladimir-and-vera-nabokov

Humbert Humbert adlı dul bir erkeğin  su pericikleri adını verdiği ergenlik çağındaki genç kızlara karşı cinsel tutkusunu konu alan “Lolita” adlı romanın ünlü yazarı Vladimir Nabokov‘u bu fotoğrafta evinde eşi Vera Nabokov ile daktilo başında yeni kitabı üzerinde çalışırken görüyoruz.

 12- Zora Neale HURSTON

zora-neale-hurston

Aynı zamanda antropolog olan Amerikalı ünlü yazar Zora Neale Hurston‘u bu fotoğrafta evinde daktilosu ile çalışırken görüyoruz.

 13- Henry MILLER

henry-miller

Yaşadığı dönemdeki edebiyat formlarının dışına çıkarak roman, otobiyografi, felsefe ve mistizmi karıştırarak kendi tarzını yaratmış ayrıca dilimize  de çevrilmiş pek çok romanı olan Henry Miller ‘i bu fotoğrafta yazlık evinde kitaplarla çevrili odasında otururken görüyoruz.

14- Susan SONTAG 

susan-sontag

2003’te Alman Yayıncılar Birliği’nin Geleneksel Barış Ödülü’nü kazanan  insan hakları savunucusu dünyaca ünlü Amerikalı yazar Susan Sontag‘ı bu fotoğrafta yatağında keyif çatarken buluyoruz.

15- Ralph ELLISON 

ralph-ellison

“Görünmez Adam” adlı romanı ile  1953 yılında Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanan Ralph Ellison‘u bu fotoğrafta rafları kitaplarla dolu evinin salonunda görüyoruz.

16- F. Scott FITZGERALD

f-scott-zelda-and-scottie-fitzgerald-at-lands-end

“Muhteşem Gatsby”  ve “Uçarı Kızlar ve Filozoflar” adlı romanları dilimize de çevrilen F. Scott Fitzgerald‘ı bu fotoğrafta ailesi ile beraber görüyoruz.

 17- Patti SMITH and Sam SHEPARD

patti-smith-and-sam-shepard

Amerikalı oyun yazarı Sam Shepard’ın 1971 yılındaki “Cowboy Mouth” adlı oyununda bir geceliğine rol alan bir diğer Amerikalı müzisyen Patti Smith‘i bu fotoğrafta dağınık bir evde beraber eğlenirlerken görüyoruz.

18- Donna TARTT

donna-tartt

1963 doğumlu Amerikalı yazar Donna Tartt‘ı bu fotoğrafta evinde köpeği ile beraber görüyoruz.

19- Paul AUSTER

Paul Auster2

Dilimize de çevrilmiş birçok romanı bulunan ünlü Amerikalı yazar Paul Auster‘i bu fotoğrafında evinin kütüphanesinde otururken buluyoruz.

20- Tao LIN

tao-lin

Fotoğraftan da anlaşılacağı gibi ev hayatında oldukça düzensiz görülen 1983 doğumlu Amerikalı genç yazar Tao Lin‘i Murray Hill Apartmanın dairesinde boş kitap rafların üzerinde telefon ile konuşurken görüyoruz.

21- Alison BECHDEL 

alison-bechdel

Aynı zamanda karikatürist de olan ünlü yazar Alison Bechdel‘i bu fotoğrafta çalışma odasında sandalyesinde otururken buluyoruz.

22- Rudyard KIPLING

Rudyard Kipling

Dilimize Halikarnas Balıkçısı tarafından çevrilmiş “Hortlak Rikşav” adlı romanı da bulunan Hindistan doğumlu İngiliz yazar Rudyard Kipling‘i evinde kitap okurken görüyoruz.

23- Dave EGGERS ve Vendela VIDA

dave-eggers-and-vendela-vida

Evli çift olan iki Amerikalı yazar Dave ve Vendela‘yı evlerinde beraber bir şeyler okurlarken görüyoruz.
24- Truman CAPOTE
Capote At Home
 Eşcinsel yönelimi ve bu yönelimini yaşama biçimiyle -yakın arkadaşı ve uzaktan akrabası Tennessee Williams ile birlikte- çok sayıda skandala imza atan  Truman Capote‘ yi renkli evinin çiçekler ve kedi bibloları ile dolu salonunda bir şeyler okurken buluyoruz.
Salih GÜMÜŞTAŞ

Yorum Yapmasam Olmaz :)