2023/01/26

Televizyonlardan, sahnelerden ve pırıltılı dünyalardan tanıdığımız ünlüler acaba hangi kitapları okur? Bu soruya cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte ünlüler ve okudukları kitaplar:

Marilyn Monroe

marilyn-monroe-kitap-okurken

Güzelliği ile göz kamaştıran Marilyn Monroe’un bir James Joyce eseri olan “Ulysses” kitabını okurken çekilen fotoğrafı. Kişisel kütüphanesinde 400 kitap bulunan Monroe  en çok James Joyce, Walt Whitman ve şair  Heinrich Heine kitaplarını okumayı severdi. Ünlü yazar Arthur Miller ile evlendi.

Barack Obama

obama-post-american-world-okurken2

Amerika’nın başkanı Barack Obama’nın bu karesi çok konuşulmuş ve elinde tuttuğu kitap o andan itibaren Amerika’da popüler olmuştu. Okuduğu kitaba gelirsek adı ” The Post-Modern American World” 

Beyonce

beyonce-gazete-okurken

Ünlü Şarkıcı Beyonce’u evinde tekli koltuğun üzerinde gazetenin sayfalarını karıştırırken buluyoruz.

Terrance Young

terrance-young-ursula-andress-ve-sean-connery-senaryoyu-okurken

James Bond Serisinin filmleri olan “Dr. No” (1962), From Russia with Love” (1963), ve Thunderball “(1965) ın yönetmenliğini üstlenen Terrance Young’u Ursula Andress ve  Sean Connery‘e senaryoyu okurken buluyoruz.

Joseph Gordon Levitt

joseph-gordon-levitt-kitap-okurken

Çocukluk yıllarından itibaren çeşitli televizyon dizileri, sahne performansları ve filmlerle başarılı oyunculuk kariyerine sahip ABD’li aktör Joseph Gordon Levitt “Hollywood Babylon” isimli kitabı okumayı tercih etmiş.

LeBron James

lebron-james-kitap-okurken

Ünlü basketbolcu LeBron James’i soyunma odasında maç öncesi “A Wonder Women” çizi romanını okurken görüyoruz.

The Beatles ve Elvis Presley

the-beatles-ve-elvis-presley

Bu fotoğrafta okunan bir kitap değil. Ancak ilginç olan detay The Beatles’ın Elvis, Elvis’in ise Beatles ile ilgili okuma yapması.

Ben Affleck

ben-affleck-kitap-okurken21

1998 yılında “Good Will Hunting” filmi ile Matt Damon ile birlikte En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü ve En İyi Senaryo Akademi Ödülü’nü kazanan Ben Affleck’i “Madman” çizgi romanını okurken görüyoruz.

Johnny Depp

johhny-deep-kitap-okurken

Yakışıklı aktör “Hell’s Angels” isimli kitabı okumayı tercih etmiş.

Angelina Jolie

angelina-jolie-kitap-okurken

Seksi  aktrist Angelina Jolie’yi arabasının arka koltuğunda “Crimes of War” adlı kitabı okurken görüyoruz.

Alfred Hitchcock

alfred-hitchcock-kitap-okurken

Bu fotoğrafta İngiltere doğumlu Amerikan gerilim filmleri yönetmeni Alfred Hitchcock Ellen Terry hakkında yazılan bir kitabı ısırıyor.

George Clooney

george-clooney-kitap-okurken

Clooney, ABD Başkan Yardımcısı Al Gore’un yazdığı “The Assault on Reason” isimli kitabı okuyor.

Bob Marley

bob-marley-kitap-okurken-1980

Ünlü sanatçı Bob Maley’in 1980’de çekilen bu fotoğrafında elinde “İncil“i okurken görüyoruz.

Bob Dylan

Bob-Dylan-US-News-and-World-Report-1962

1962’de çekilen bu fotoğrafta o zamanlar genç olan ünlü sanatçı Bob Dylan’ı “US News and World Report” adlı dergiyi okurken görüyoruz.

Anthony Perkins

anthony-perkins-kitap-okurken

Alfred Hitchcock’ un üstlendiği “Sapık” filmindeki Norman Bates karakterinden hatırladığımız ünlü ABD’li sinema oyuncusu Anthony Perkins’i bu fotoğrafta sahne öncesi  ” Look Homeward Angel” adlı kitabı okurken görüyoruz.

Sandra Oh

sandra-oh-dergi-okurken

Son olarak “The Goree Girls” (2013)  adlı filmde rol alan ünlü Kanadalı aktrist Sandra Oh’u klozetin üzerinde gayet keyifli  sigarası ile beraber bir dergiye göz atarken buluyoruz.

Jesse Eisenberg

jesse-eisenberg-kitap-okurken

2010 yılında “Sosyal Ağ” adlı filmde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i canlandırmış ve bu rolü sayesinde “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde Altın Küre ve Oscar Ödülü’ne aday gösterilmiş olan Jesse Eisenberg’i ilginç bir kitapla ile buluyoruz. ” Anal Addicts”

Gabriel Garcia Marquez

gabriel-garcia-marquez-kitap-okurken

 

Dilimizide çevrilmiş birçok kitabı bulunan ünlü Kolimbiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’i kendi kitaplarından birini incelerken görüyoruz.

Stephen Hawking

Portrait of a young Stephen Hawking.

 

Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen Stephen Hawking’i gençliğinde takım elbisesinin içinde “The Guardian” gazetesini okurken görüyoruz.

Michael Jackson

michael-jackson-kitap-okurken

Kitap okumayı seven ünlüler arasında Afro-Amerikan müzisyen Michael Jackson da var. Ünlü şarkıcı Michael Jackson üzerindeki umumi ilgi yüzünden “Moonwalk” isimli ilk kitabını gizlice yayınladı. Kitabın basım aşamasındaki kod ismi ilk ay yürüyüşünü yapan Neil Armstrong idi. “Moonwalk”, The Times ve Los Angeles Times gazetelerinin en çok satanlar listesine bir numaradan giriş yaptı.  Şarkıcının ikinci kitabı olan “Dancing the Dream”  ilk kitabın aksine bir otobiyografi değildir. Kitap, dünya açlığı ve dünya barışı konularına vurgu yapan yirmi deneme yazısı ve yirmi şiirden oluşturuldu.

Salih Gümüştaş

salihgumustas@gmail.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)