2023/12/06

Tarihin en ünlü kişiliklerinin olağan veya olağanüstü durumlarda verdikleri sıradışı hazır cevaplar, politik veya yaratıcı karakterlerinin bilinmeyen yanlarını da ortaya koyuyor.

İşte Tarihi Kişiliklerin Öne Çıkan En İyi Hazır Cevapları

Truman Capote

Truman-Capote-Marilyn-Monroe-at-Party-at-Studio_54

Soğukkanlılıkla ve “Tiffany’de Kahvaltı” adlı kitaplarıyla 20’nci yüzyılın önemli yazarlarından biri olan Truman Capote, kalabalık bir barda arkadaşlarıyla içki içerken kendisinden imza isteyen bir kadınla karşılaşmıştı. Kadının bu isteğine sinirlenen kocası ise masaya gidip fermuarını açmış ve “Bunu neden imzalamıyorsun?” demişti. Bunun üzerine Capote’nin cevabı ise “Onu imzalayıp imzalayamayacağımı bilmiyorum. Belki adımın ve soyadımın baş harflerini yazabilirim.” olmuştu.

George Bernard Shaw

Bernard-Shaw-with-some-students-from-the-1930-Independent-Labour-Party-Summer-School

Bernard Shaw‘la evlenmek isteyen bir kadın Dünyadaki en iyi beyin sizde, en güzel beden de bende. Evlenmemiz sonucu olacak çocuğu bir düşünsenize, kusursuz olacak!”der. Shaw şu şekilde cevap verir, “Ya aklı senin gibi, bedeni benim gibi olursa ne yapacağız?”

Winston Churchill

Winston-Churchill-and_Nancy Astor

Varlıklı İngiliz Astor ailesinin gelini olan ABD cemiyetinin ünlü siması Nancy Astor, 1912 yılında İngiltere Başbakanı Churchill’in sarayındaki akşam yemeğine katılmıştı. İngiliz liderin sarhoş hallerine dayanamayan Astor’ın “Winston, eğer benim kocam olsaydın kahvene zehir koyardım.” sözlerine Churchill, “Nancy, sen de benim karım olsaydın ben o kahveyi içerdim.” cevabını vermişti.

bessie-braddock-ve-winston-churchill

Sosyalist parti üyesi Bessie Braddock’ın da Churchill’in taşkınlıkları karşısındaWinston, çok sarhoşsun.” yorumuna Churchill, “Haklısın Bessie. Sen de çirkinsin. Fakat ben yarın sabah ayılacağım ve sen hâlâ çirkin kalacaksın.” karşılığını vermişti.

Yine İngiltere eski başbakanı Winston Churchill’e doğum gününde genç bir fotoğrafçı Umarım 100. doğum gününüzün de fotoğrafını çekebilirim.” dedi. Churchill genci şöyle bir süzdü ve “Niye mümkün olmasın delikanlı, bana oldukça zinde ve sıhhatli görünüyorsun!” dedi.

Mahatma Gandhi

Gandhi In London

Satyagraha felsefesinin öncüsü, Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandhi, 1931’de İngiliz yetkililerle görüşmek için yaptığı Londra ziyaretinde kendisine “Batı Medeniyeti hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye soran bir muhabire “İyi bir fikir olabilirdi.” demişti.

Papa 23. John

Papa-23. John_1962- İtalya-Milano-Loreto-Meydanı

Asıl adı Angelo Giuseppe Roncalli olan ve sadece  4 yıl 218 gün papalık görevini yerine getirebilen Papa 23. John, Vatikan’da kaç kişinin çalıştığı sorusu üzerine, uzun uzun düşünüp “Yaklaşık yarısı…” yanıtını vermişti.

Oscar Wilde

Oscar_Wilde_(1854-1900)_in_New_York,_1882._Picture_by_Napoleon_Sarony_(1821-1896)_4

İrlandalı ünlü yazar Oscar Wilde, 1882 yılında ABD’ye yaptığı bir ziyarette gümrük memuruyla ilginç bir diyalog kurmuştu. Giyim tarzı ve estetik kaygılarıyla insanları şaşırtan Wilde, New York’taki gümrük memurunun Beyan etmek istediğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Deham dışında beyan edeceğim bir şey yok.” diye karşılık vermişti.

Albert Einstein’ın şoförü

Albert-Einstein-in-Pittsburgh Konferansı'nda - 1934

Özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmış olan ünlü fizik profosörü Albert Einstein, bir gün arabasıyla bir konferansa gider. Şoförüyle konuşmaktadır ve şoförü:

-Siz hep konferanslarda aynı şeyleri söylüyorsunuz dikkat ettim de; ben bile hepsini ezberledim, sizin yerinize dahi konuşabilirim.

-O halde bu konuşmayı benim yerime sen yap. Nasıl olsa gittiğimiz konferansta beni sima olarak tanımıyorlar.

Bu konuşmadan sonra şoförü onun yerine kürsüde konuşma yapmış ve Einstein da onun şoförü olarak orada yer almış. Şoförü, dediği gibi konuşmasını aynen Einstein gibi yapmış, virgülünü dahi atlamadan. Sonra dinleyiciler kürsüdeki sahte Einstein’a sorular sormaya başlamışlar. Hepsini bir şekilde cevaplamış, ancak son gelen soruda afallayıp kalmış. Sonunda kıvrak zekasını kullanarak:

-Yani, öyle kolay bir soru sordunuz ki bu soruyu benim cevaplamama bile gerek yok; şoförüm dahi bu sualin yanıtını bilebilir.

Şoför eliyle Einsten’i işaret ederek bu soruyu ona yönlendirmiş ve soruyu yanıtlamasını istemiş.

Benjamin Franklin

benjamin-franklin

18. Yüzyılın önemli bilim adamı ve siyasetçilerinden biri olan Benjamin Franklin‘e sormuşlar, “Acaba ruh ölümsüz müdür?“. Franklin şöyle cevaplamış, “Bugüne kadar bu meseleyle meşgul olamadım, bundan sonra da olmayı lüzumsuz buluyorum. Çünkü ihtiyarım, nasıl olsa pek yakında hiçbir zahmete gerek kalmadan gerçeği öğreneceğim.”

Abraham Lincoln

Abraham_Lincoln_1863

ABD eski başkanı Abraham Lincoln pek yakışıklı değildir. Bir gün siyasi bir tartışma ortamında muhalefetten biri ona “Bu adam ikiyüzlünün teki, inanmayın.” der. Lincoln şöyle cevap verir, “Ben ikiyüzlü olsam, neden bu yüzü kullanayım ki?”

Napoleon Bonaparte

Napoleon-I- Jacques_Louis _David-resmi-(1812)

Fransız Devrimi’nden sonra Devrim hükümeti ile Avrupa devletleri arasında gerçekleşen Fransız Devrim Savaşları’nda büyük başarılar elde eden Napolyon, önce Fransa Cumhuriyeti’nin ilk başkanı (11 Kasım 1799 -18 Mayıs 1804) olmuş; daha sonrasında da I. Napolyon adını alarak 18 Mayıs 1804 imparatorluk tacı giymiştir.

Napoleon Bonaparte bir İspanyol kralını devirmişti ve kral o eziklik içinde Napoleon’a:

– Siz para için savaşıyorsunuz. Biz en azından onurumuz ve şerefimiz için savaşıyoruz.

Der. Napoleon’un cevabı şu şekildedir:

-Doğruyu söylüyorsunuz, kim neye gereksinimi varsa onun için savaşır.

 

Kaynak: Tarihe Geçen Hazır Cevaplar, Akın Alıcı, Elma Yayınevi

Kaynak:  Dr Mardy Goethe web sitesi

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)