2023/01/31

YEŞİLÇAM’IN USTA JÖNLERİNDEN TARIK AKAN HAYATINI KAYBETTİ

Yeşilçam‘ın usta jönlerinden Tarık Akan bugün (16 Eylül 2016) saat 01.00 sularında hayatını kaybetti. 6 gün önce rahatsızlanan aktör, durumunun ağırlaştığı iddialarını “İyiyim, evde dinleniyorum.” sözleriyle yanıtlamıştı. Türk sinemasının efsanevi jönlerinden Akan’ın ağabeyi Turgut Üregül yaptığı açıklamada kardeşinin bir süredir kanser tedavisi gördüğünü ve İstanbul’daki özel bir hastanede hayata veda ettiğini söyledi.

tarık-akan
Recep Ekicigil özel arşivinden

Tarık Akan’ın oğlu Barış Zeki Üregül, Akan’ın cenazenin pazar günü Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedileceğini, saat ve detayların ise henüz kesinleşmediğini belirtti.

Türk sinemasının dev isimlerinden Tarık Akan’ın ölüm haberinin ardından Müjdat Gezen, Akan ile uzun yıllar süren dostluklarını CNN Türk ekranlarında anlattı. Gezen, Akan’ın ölüm nedeninin sanıldığı gibi akciğer kanseri değil, karaciğer kanseri olduğunu dile getirdi. Ünlü oyuncunun günde 4 paket sigara içtiğini söyledi.

Tarık Akan’ın dünya çapında bir oyuncu olduğunu söyleyen Gezen, “Asıl mesleği cankurtaranlıktı, insanların canını kurtarıyordu. Açtığı okulla insanları aydınlattı. Oyunculuğunu zaten anlatmaya gerek yok. Dünya çapında bir oyuncuydu. İlk kapak yıldızı olduğu günden bu yana dostluğumuz kopmadı. Benim bugün not defterimde, ‘Tarık’a git’ yazıyordu ama tabii bir anlamı olmuyor artık. Tarık iyi bir devrimciydi, iyi bir Cumhuriyetçi ve Atatürk sevdalısıydı. Harika esprili bir insandı, çok zekiydi” diye konuştu.

66 yaşında hayata gözlerini yuman Akan, bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu. Oyunculuk hayatına 1970 yılında Ses dergisinin açtığı oyunculuk yarışmasında olarak başlayan Tarık Akan, 1974 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı (1975) adlı filmde oynadığı Damat Ferit karakteriyle bir klasik haline geldi. 111 film ve 4 dizide rol alan ünlü oyuncu, 1982’de Cannes’da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adayı olurken, 1985’te Berlin Film Festivali’nde ‘Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü almıştı.

Tarık Akan’ın hayatı

Asıl adı Tarık Tahsin Eregül olan oyuncu 13 Aralık 1949’da İstanbul’da üçüncü çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Subay olan babası Yaşar Eregül’ün görevi nedeniyle bir süre Erzurum, Dumlupınar’da yaşayan Akan, babasının tayini üzerine ilkokulunu Kayseri’de tamamlamıştır. Babasının emekliliğinden sonra tekrar İstanbul’a taşınan aile, tarik-akan-anne-kafamda-bit-varBakırköy’e yerleşir. Lise’yi bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde makine mühendisliği okuyan Tarık Akan, sinemaya atılmadan önce Bakırköy’deki plajlarda can kurtaranlık, bir yandan da sokaklarda işportacılık yapmaya başlar. Mezuniyetinden sonra Gazetecilik Yüksek Okulu’na giren  Akan, 1970 yılında Ses dergisinin düzenlediği Sinema Artist Yarışması’nda birincilik kazanarak sinema hayatına başlar. 1971 yılında ilk kez Filiz Akın ve Ekrem Bora’nın başrol oynadığı Emine adlı sinema filmiyle kamera karşısına geçen Tarık Akan’ın oyunculuk kariyeri de böylece başlamış olur. Akan, sinemacılığın kötü gittiği 1978-1981 yılları arasında ticari taksi alarak kiralama sistemi ile ticaret hayatına devam etmiş, 12 Eylül 1980 Darbesi’nde ise 12 yıl hapis cezası ile yargılanmış ancak 2.5 ay hücre hapsi cezası almıştır.

2002 yılında çıkardığı Anne Kafamda Bit Var isimli kitapla 12 Eylül Darbesi’nden sonra yaşadıklarını kaleme almıştır.

Sevgi Ekicigil

                                                                                                                                                                                      sevgiekicigil.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)