2023/01/28

Ne zaman stop-motion animasyon filmi çıkacak olsa heyecanlanıyorum. Elimde değil. Yine bir stop-motion animasyon çıkacağını duydum ve heyecanla size tanıtmaya karar verdim.

Coraline (Koralin ve Gizli Dünya), Corpse Bride (Ölü Gelin) ve son filmleri olan ParaNorman’ın yapımcı şirketi Laika Entertainment’ın bu seferki filmi Alan Snow’un romanından uyarlanan “The Boxtrolls.”

the-boxtrolls

Filmin konusundan bahsetmeden önce troller, kutu trolleri (yani filmin adında geçen boxtrolls) ve stop-motion animasyon gibi terimlere yabancı olanlar için bunlar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Troller İskandinav mitolojisinde yer alan dev, korkunç yaratıklardır. Kendi aralarında birçok alt türe ayrılsalar da genel olarak bahsedilen troller dağlarda, mağara içlerinde yaşayan ve gün ışığına çıkamayan yaratıklardır. Gün ışığına çıktıklarında taş kesilirler. (Trollerle ilgili önerebileceğim Norveç yapımı Trolljegeren filmi hakkında blogumda yazdığım yazıya da burdan ulaşabilirsiniz: http://relativelyunpopular.blogspot.com/2012/10/trolljegeren-troll-av.html)

Filmdeki kutu trolleriyse Alan Snow tarafından geliştirilmiş ve trollerin alt türlerinden olmuştur. Kutu trolleri fazlasıyla utangaç olduklarından kutuların içinde yaşarlar. Mekanik olan her şeyi çok severler ve çalabilirlerse çalarlar. Fakat bu çalma girişimi kötü niyetli olduklarından ya da aç gözlülüklerinden değil, meraktandır.

Stop-motion animasyonla ilgiliyse çok şey anlatabilirim ama sizi bununla sıkmak yerine kısaca bilgilendirmeyi tercih edeceğim. Stop-motion animasyon filmleri fotoğraflardan oluşur. Öncelikle film için gereken sahne, dekor ve kuklalar uzun uğraşlar sonucu yapılır. Daha sonra çekilecek sahne için hazırlık yapılır ve çekim video kameralarla değil, fotoğraf makineleriyle yapılır. Örneğin kuklayı yürütmek gerekiyorsa önce fotoğraf çekilir. Sonra kukla hareketin devamı için biraz oynatılır ve yeniden fotoğrafı çekilir. Bu şekilde hareket tamamlanana kadar devam edilir. Daha sonra fotoğraflar birleştirilerek video haline getirilir. Kısaca bu şekilde anlatabileceğim stop-motion animasyon çok uzun zaman isteyen ve sevmeden yapılamayacak kadar zahmetli bir iştir. En bilinen stop-motion animasyonlara örnek olarak da The Nightmare Before Christmas (Noel Gecesi Kabusu), Coraline (Koralin ve Gizli Dünya), Fantastic Mr. Fox (Yaman Tilki), Corpse Bride (Ölü Gelin) ve ParaNorman’ı gösterebilirim.

The-BoxTrolls-animasyon

Hala sıkılmayıp, buraya kadar okumaya devam ettiyseniz beklenilen yere, yani filmin konusuna geldi sıra. Ailesi olmayan Eggs isimli çocuk, yeraltında yaşayan kutu trollerince büyütülür. Her ne kadar onlar hakkında halk arasında korkunç efsaneler dolaşsa da, aslında bu topluluk fazlasıyla zararsızdır. Bir gün Archibald Snatcher isimli şeytani bir yokedici kutu trollerini yok etmek ister. Eggs, kendisini büyüten kutu trollerini kurtarmak için bu şeytani yokediciyle karşı karşıya gelmek zorunda kalacaktır.

Ağzımın sularını etrafa sıçratarak tanıttığım bu film, maalesef 2014’ün ikinci yarısında gösterime girecek.

 

Özcan UZUN

relativelyunpopular.blogspot.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)