2023/09/19

where-children-sleep

‘Where Children Sleep’ adlı kitap Chris Boot’un kamerasından dünyanın farklı köşelerindeki 9-13 yaş arasındaki çocukların yatak odası fotoğrafları ile beraber hayat hikayelerini içeriyor.

Chris Boot’ a göre çocuk hakları çocukların özünde gizlidir. Her şey çocukların yaşadıkları, zaman geçirdikleri ve tabiki uyudukları yatak odalarında başlar. Ekonomik şartlar, kültürel farklılıklar  ve yaşanılan yerin iklimsel özellikleri de her bir çocuğun hayatını farklı bir şekilde etkiler.

Çocukların uyudukları yatak odalarından yola çıkılarak anlatılan dünyalarını aşağıdaki fotoğraflarda bulabilirsiniz.

Kaya-4-yasinda-Tokyo-Japonya

Kaya, 4 yaşında ailesi ile beraber Japonya’nın Tokyo şehrinde  küçük bir apartman dairesinde yaşıyor. Kaya’nın bütün odası oyuncaklar ve kıyafetler ile dolu. Kaya’nın annesi tarafından tasarlanıp dikilen 30 tane elbisesi ve paltosu ayrıca 3o çift farklı ayakkabası ve perukları var. Okuluna gittiğinde ise tabiki mecburi olarak okul kıyafetlerini giyiyor. En sevdiği yemeği ise kırmızı et, patates ve meyve olarak da çilek. Kaya büyüdüğünde karikatürist olmak istiyor.
Jasmine-4-yasinda-Kentucky-ABD
Jasmine 4 yaşında, 3 erkek kardeşten oluşan ailesi ile beraber Amerika-Kentucky’daki büyük bir evde yaşıyor. Evi tarlalar ile çevrili şehrin uzağında bir kırsal alanda. Yatakodasının neredeyse tamamı güzellik yarışmalarından kazandığı taçlar ve yarışmada aldığı dereceleri gösteren kurdeleler ile dolu.  Şu ana kadar 100’ün üzerinde yarışmaya katılmış. Boş zamanlarını ileride katılacağı yarımalar için prova yaparak geçiriyor. Sahne çalışmalarını hergün düzenli olarak eğitmeni ile beraber yürütüyor. Jasmine büyüdüğü zaman Rock Star olmak istiyor.
Roma-İtalya
Fotoğrafta görmüş olduğunuz çocuk, ailesi ile beraber İtalya’nın Roma şehrinin varoş bir mahallesinde evsiz olarak yaşıyor. Tek varlıkları ise görmüş olduğunuz yatakları. Aile Roma’ya zar zor denkleştirebildikleri para ile aldıkları otobüs biletleri sayesinde gelebilmiş. Roma’ya vardıklarında ise -ta ki polis onları kovana kadar- bir süre gizli bir yerde kamp yapmışlar. Hiçbir aile ferdinin kimliği yok. Bu nedenle resmi olarak da çalışamıyorlar. Bu nedenle ekmek paralarını trafik lambalarında araba camlarını silerek kazanıyorlar. Aile bireylerinden hiçbiri okula da gitmemiş.
Dong-nine-Yunnan-Cin
Dong dokuz yaşında, Güney Batı Çin’in Yunnan şehrinde ailesi -kız kardeşi ve dedesi- ile beraber yaşıyor. Dong odasını ailesi ile beraber paylaşıyor. Aile kendi yetiştirip sattığı pirinç ve şeker kamışı ile geçiniyor. Dong’un okulu evden yürüyerek 20 dakika sürüyor. Dong yazmaktan ve şarkı söylemekten hoşlanıyor. Çoğu akşam 1 saat ders çalıyor ve 1 saat kadar da televiszyon seyrediyor. Dong’un hayali ise polis olmak.
İndira-7-yasinda-Kathmandu-in-Nepal
Indira 7 yaşında, bir kız kardeşi ve bir erkek kardeşinden oluşan ailesi beraber Kathmandu-Nepal’de yaşıyor. İndira’nın evi sadece 1 odadan oluşuyor. Dolayısıyla bütün aile fertleri aynı odada uyuyor. Çok fakir oldukları için bütün aile fertleri çalışmak zorunda. İndira da  3 yaşından beri Kathmandu’da bulunan bir granit taş ocağında çalışıyor. Taş ocağında İndira dışında çalışan 150 çocuk daha var. İndira günde 6 saat çalışıyor. Bunun dışında ise ev işlerinde annesine yardımcı oluyor. İndira ayrıca evden yürüyerek 30 dakika da varabildiği okuluna da gidiyor. En sevdiği yemek makarna. Büyüdüğünde ise dansçı olmak istiyor.
Roathy-8-yasinda-Phnom-Penh-Kambocya
Roathy 8 yaşında, Kamboçya’nın Phnom Penh şehrinde -deyim yerindeyse bir çöplükte- yaşıyor. Roathy’nin yaşadığı yerde aynı şekilde beş bin kişi daha hayat sürüyor. Roathy’nin yatağı eski lastiklerden oluşuyor. Roathy ve onun gibi yüzlerce çocuk her sabah saat 6 da öncee bir yardım kuruluşunun verdiği hizmet ile duşa giriyor daha sonra ise çalışmaya başlıyor. Yaptıkları iş ise bir geri dönüşüm fabrikasına pet şise, kutu, karton vs. gibi atıkları toplamak. Kahvaltı ise çoğu zaman günde yemek yedikleri tek öğün oluyor.
Thais-11-yasinda-Rio-de-Jenario-Brezilya
Thais 11 yaşında, ailesi ile beraber Brezilya’nın Rio De Jenario şehrinde bir apartman dairesinin 3.katında yaşıyor. Yatak odasını kız kardeşi ile paylaşıyor. Halkın geçimini çete kurarak, yasadışı uyuşturucu satarak kazandığı bir mahalle olan ‘City of God’ yaşayan Thais
bir Felipe Dylon hayranı. Ve büyüdüğünde model olmak istiyor.
Nantio-15-yasinda-Kuzey-Kenya
Nantino 15 yaşında, Kuzey Kenya’da Rendille Kabilesinin bir üyesi. İki erkek kardeşi ve 2 kız kardeşi var. Evi kum üzerine insanlar tarafından plastiklerden yapılmış  küçük bir çadırdan oluşuyor. Geceleri uyuduklarında çadırın ortasında ısınmak için ateş yakıyorlar. Birkaç senedir köy okuluna gitsede devam edebileceğini düşünmüyor. Bir askerin onun ile evlenmeyi seçmesini umuyor. Evlenmeden önce Nantino’nun  birkaç erkek arkadaşı olsada bu durum Rendille Kabilesi için hiçte olağandışı bir durum değil. Ama geleneklere göre Nantino evlenmeden önce sünnet olmak zorundadır.
Douha-10-yasinda-Hebron-Bati-seria
Douha 10 yaşında ailesi ile beraber Batı Şeria’nın Hebron şehrinde bir Filistin mülteci kampında yaşıyor. Odasını 5 kız kardeşi ile paylaşıyor. Mülteci kampından okuluna yürüyerek 10 dakikada gidebilen Douha büyüdüğünde çocuk doktoru olmak istiyor. Douha’nın ağabisi Muhammed 1996 yılında İsrail’de düzenlediği bir suikast ile beraber kendisi birlikte ayrıca 26 vatandaşı öldürdü. Bu olaydan sonra İsrail askerleri evlerini yıkmışlar. Douha’nın yatakodasında ağabisi Muhammed’in posterini de görebiliriz.
Joey-11-yasinda-Kentucky-ABD
Bir ablası olan 11 yaşındaki Joey, ailesi ie beraber Amerika’nın Kentucky şehrinde yaşıyor.  Çoğu zamanlar babası ile beraber avlanmaya giden Joey daha yedi yaşındayken ilk bir geyik avlamış. Joey’in 2 av tüfeği ve bir yaylı tüfeği de mevcut. Sürekli avladıkları hayvanların etlerini yiyen bir ailenin bireyi olan Joey, avlanmanın dışında okula gidiyor. Ve boş zamanlarında televizyon izlemesini de çok seviyor.
Salih Gümüştaş

Yorum Yapmasam Olmaz :)