UZAKDOĞU’YU KEŞFEDERKEN

Romanın tarihe göndermeleri çok fazla değil, zaten bunu amaçlayan bir kitap da değil. Kitaptaki az sayıdaki detay sayesinde yazarın sadece macera romanı yazma gayesinde olmadığını keşfediyorsunuz

bay-satoshi-de-kim-jonathan-leeİngiliz yazar Jonathan Lee’nin ilk romanı “Bay Satoshi de Kim?” Everest Yayınları’ndan çıktı. Roman İngiltere’den Japonya’ya uzanan bir macera niteliğinde. Tarihi olaylarla da desteklenen kurgu, savaş sonrası ve günümüz Japonyasına keyili bir yolculuğa götürüyor okuyucuları. Hatta kitabın sonundan anlaşıldığı kadarıyla romanın devamı niteliğinde ikinci bir kitabı beklemek de gerekiyor.

Jonathan Lee İngiliz genç bir yazar. “Bay Satoshi de Kim?” ilk romanı. Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra işi gereği Japonya’ya giden yazar, Japonya’ya, özellikle de tarihine ve kültürüne ilgi duymaya başlamış. Londra’ya geri döndüğünde ise romanını yazmış.
İŞGAL ALTINDAKİ JAPONYA
 
2-dunya-savasi
Romanın olay örgüsü hayattan kopmuş, eski bir fotoğrafçının annesinin ölümüyle eline geçen bir kutu ile başlıyor. Annesinin son isteği Japonya’da yaşadığını düşündüğü Bay Satoshi’ye kutunun iletilmesi. Fotoğrafçının kutunun içinde bulduklarıyla hayatına değişiklik katması gerektiğine dair düşüncesi sonucunda Londra’dan Tokyo’ya yolculuk başlıyor. Burada edineceği yani arkadaşıyla beraber Bay Satoshi’ye ulaşmaya çalışan fotoğrafçı, aynı zamanda 2. Dünya Savaşı sonrasında işgal kuvvetlerinin Japonya’daki yönetim devresine de kısmen geri dönüşler yaparak macerayı sürdürüyor. Bay Satoshi ile annesi arasındaki bağlantıyı da çözmeye çalışan fotoğrafçı, beklenmedik şeyler öğreniyor.
 
OLAYLARA OBJEKTİF BAKABİLMEK
Romanın olay örgüsünde herhangi bir eksik nokta ve havada kalan bir şey yok. Dili ise oldukça akıcı ve birkaç saatte rahatlıkla bitirebileceğiniz nitelikte. Romanın tarihe göndermeleri çok fazla değil, zaten bunu amaçlayan bir kitap da değil. Kitaptaki az sayıdaki detay sayesinde yazarın sadece macera romanı yazma gayesinde olmadığını keşfediyorsunuz. Küçük ayrıntılarla size Bush’a ayakkabı atılma olayını da hatırlatıyor, Japonya’daki İngiliz birliklerinin bulunduğu dönemde “mutlu demokratik hayat” masalları da anlatmıyor. Siyasi eleştiriler kitabın detaylarında gizli olsa da yazar, işgal sürecinde neler yaşanabileceğine, çocuk istismarı, tecavüz, sefalet gibi sorunlara objektif bir gözle yaklaşıyor.
hong-kong
Roman, tüm bunları yaparken günümüz Japonyasını da tasvir ediyor. Bu sayede kendinizi Japonya’da bulabiliyorsunuz ve öğreniyorsunuz. Kitap bana ne kazandırır diye düşünecek olursanız, çok büyük şeyler beklememek gerekiyor. Keyifle okuyacağınız olay örgüsü ve akıcı bir dili var. Altında derin eleştiriler olan bir kitap değil. Kaldı ki bunu çabalayan bir kitap da değil. Kitapta kısmen oryantalist bir tutkuyla Uzakdoğu’yu keşfediyorsunuz hissine de kapılıyorsunuz. Ancak kitabın olay örgüsü bunu size unutturuyor ve konuya odaklanır hale geliyorsunuz.
hong-kong
Sonuç olarak konusu sizi bağlayacağı için ikinci kitabı beklemeye başlayabilirsiniz. Hatta yazarın diğer kitaplarını beklemek isteyeceğiniz de olasılıklar dahilinde.
(Bay Satoshi de Kim?, Jonathan Lee, Everest Yayınları, Çev: Seda Çıngay, 303 s.)
 
Deniz ANTEPOĞLU
denizantepoglu@hotmail.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)