2023/09/18

Pedagoji Derneği ve Eğitim Reformu Girişimi, çocuklar için ayrı ayrı 10’ar adetlik kitap tavsiye listesi yayınladı.

Kurumların yayınladığı liste birbirinden farklı olsa da, ‘Küçük Prens’ kitabı her iki kurumunda öneri listesinde yer buldu. 

Pedagoji Derneği çocukların okuyabileceği en başarılı çocuk kitaplarını belirledi. Çalışmada birçok öğretmen, edebiyatçı ve uzmandan kitap önerileri alındı. Psikolog, pedagog ve eğitimcilerden oluşan bir ekiple kitaplar incelendi. Dernek listeyi araştırmalar sonrasında daha da geliştirmeye hazırlanıyor.

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) uzmanlarının hazırladığı çocuk kitapları listesinde de ‘Peter Pan’dan ‘Dünyanın Merkezine Yolculuk’a, ‘Siyah İnci’den ‘Martı’ ya önemli çocuk kitapları bulunuyor. 

Pedogoji Derneği Uzmanlarının Tavsiye Ettiği 10 Çocuk Kitabı

1- Ayı Olmayan Ayı – Frank Tashlin

Kış uykusundaki Ayı, bahar gelip uyandığında kendini devasa bir fabrikanın ortasında bulur! Ağaçlar, çimen, çiçekler, hepsi gitmiş, yerine harıl harıl çalışan makineler ve taş yığını binalar gelmiştir. Daha fenası, herkes ona bir ayı olmadığını söyler durur. Ayı onları, fabrikada çalışan bir insan değil gerçek bir ayı olduğuna ikna edebilecek midir?

Frank Tashlin’in unutulmaz kitabı Ayı Olmayan Ayı, ustaca anlatılmış, çarpıcı bir öykü. Ayının içine düştüğü tuhaf durum, okurları gülümsetirken, kim olduğumuz ve doğayla kurduğumuz ilişki gibi önemli konular üzerine düşündürüyor. Ayı Olmayan Ayı, etkileyici kurgusu ve düşündürdükleriyle, her yaştan okura seslenmeyi başarıyor.

2- Değirmenler Vadisi – Noelia Blanco

Değirmenler Vadisi’nde birbirine benzeyen erkekler, kadınlar ve çocuklar yaşarmış. Bir gün, her şeyi en iyi yapan “Makineler” gelmiş.

İşte bu makineler orada yaşayan insanların düş kurma yeteneklerini unutturmuş onlara. Oysa öncesinde insanlar kurdukları düşleri kendileri gerçekleştirmeye çalışırlarmış. Ama artık öylesine tembelleşmişler ki düş kuramaz olmuşlar.

Bu tehlikeli durumdan nasıl kurtulacaklar ki acaba? Kim onlara yeniden düş kurmayı armağan edecek ki?

3- Elma Bahçeleri – Emily Taft Douglas

Bu kitap bir avuç elma tohumunun, milyonlarca insanın hayatını nasıl değiştirdiğinin hikayesini anlatıyor.

Bundan 150 yıl önce Amerika’da yaşayan insanlar Batı’ya doğru göç ederken, kendilerinden önce johnnie Appleseed adında biri o yerleri dolaşıp, uygun gördüğü buralara uğrayarak diktiği bu fidanların yerini değiştirir ve ne gerekli ise, hemen her işi yapardı.

4 – Harold ve Sihirli Mor Tebeşiri – Crockett Johnson 

Bir akşam uykusu gelmeyen Harold, ay ışığında yürüyüşe çıkmak istedi. Ama gökyüzünde ay görünmüyordu. Harold da tuttu bir ay çizdi. Ne de olsa sihirli bir tebeşiri vardı. Sihirli tebeşiriyle çizdiği her şey gerçek oluyordu.

Harold ve Sihirli Tebeşir, çocuk kitapları içinde hayal gücü en yüksek ve en büyüleyicilerinden biridir. Dünya çapında sevilen bu klasik eserin arkasında yatan yaratıcı konsept, çocukların merakını uyandırıyor. Harold ve sihirli tebeşirinin etkileyici ve zekice örülen maceraları sayfa sayfa ilerledikçe, kuşaklar boyunca unutulmayacak bir öykü ortaya çıkıyor. Eğlenceli ayrıntılar ve sürprizlerle dolu bu neşeli öykü, çocukların hayal güçlerinin sınırlarını genişletiyor.

Tekrar tekrar okunası büyüleyici bir uyku öncesi öyküsü olan Harold ve Sihirli Tebeşir, altmış yıldır her yaştan okuyucuya keyifli vakitler yaşatmaya devam ediyor.

5 – Kumkurdu – Asa Lind 

“Evren her şeydir,” dedi Kumkurdu. “Var olan her şey! Burada ve şimdi, o zaman ve orada. Aydınlık ve karanlık, galaksiler ve yıldızlar, gezegenler, kuyrukluyıldızlar, trampetler ve kartallar ve ayılar ve bazen, bir pantolonun cebinde duran tozlu, kırmızı şekerlemeler.” “Benim biraz önce yuttuğumdan mı?” diye sordu Zackarina. “O da mı evrenin bir parçasıydı?” “Elbette!” dedi Kumkurdu. “O da evrenin bir parçasıydı. Sen de Zackarina, sen de evrenin bir parçasısın.”

Zackarina, annesi ve babasıyla birlikte deniz kıyısında yaşıyordu. Bir gün yalnız başına sahile indi ve orada benzersiz biriyle karşılaştı: Kürkü altın gibi parıldayan, vahşi ve güzel Kumkurdu’yla… Zackarina ile Kumkurdu’nun müthiş dostluğunu anlatan bu hikâyecikler büyüleyici, eğlenceli, merak uyandırıcı ve eşsiz. Kumkurdu’yla tanışmak gerçekten büyük bir şans!

 

6 – Küçük Prens – Antoine De Saint-Exupery 

Bütün büyükler bir zamanlar çocuktular. (Ama onlardan çok azı bunu hatırlar.)

Antoine de Saint-Exupéry’nin dünyaca ünlü eseri milyonlarca sattı ve pek çok farklı dile çevrildi. Büyük küçük fark etmeden her yaştan insanı etkileyen bu metin, en iyi çağdaş eserler arasında yer alıyor.

7 – Ördek, Ölüm ve Lale – Wolf Erlbruch 

Her çocuk bazen ölümün ne olduğunu sorar. 
Böylesine önemli bir soruya verilebilecek basit bir yanıt var mıdır? Wolf Erlbruch’un yazıp resimlediği Ördek, Ölüm ve Lale, zorlu bir konuyu sıcak, esprili ve zarif bir dille anlatıyor. Kitap, çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap ediyor.

8 – Martı – Richard Bach

Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.
 
Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu.

Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

9 – Nokta – Peter H. Reynolds – Altın Kitaplar

“Bir nokta yap. Bakalım seni nereye götürecek.”

Vashti’nin öğretmeni onu incitmeden, resim çizerek duygularını anlatabileceğini söyledi.

Ama Vashti resim yapamıyordu, o bir ressam değildi. Bunu kanıtlamak için Vashti boş bir kâğıda öfkeyle bir nokta yaptı.

“İşte!”

Bu minicik nokta Vashti’nin yeteneğini keşfetme yolculuğunun ilk adımı oldu.

Peter H. Reynolds bu minicik nokta masalıyla hepimizin içinde varolan yaratıcı gücümüzü dışa vurmamızı sağladı.

Minicik nokta bir başlangıçtır…

10 – Sırtımdaki Ağır Yük – Gulnar Hajo

Tarık’ın egosundan, bencilliğinden vazgeçip paylaşmaya, arkadaşlığa dönüşen kendini tanıma serüveni…

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Uzmanlarının Önerdiği 10 Çocuk Kitabı

1 – Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Küçük kara balık, bir gün annesine içinde yaşadıkları derenin ötesini görmek istediğini ve orada nelerin olduğunu öğrenmek için gitmesi gerektiğini söyler. İranlı yazar Samed Behrengi’nin kitabı, çevresinin tüm itirazlarına ve baskılarına rağmen denize, özgürlüğe doğru çıkan bu küçük kara balığın yolculuğunu konu alır.

2 – Koyun Russell – Rob Scotton

Akşam olup diğer koyunlar birer birer uykuya dalarken, uykusu gelmeyen Koyun Russel uyumak için pek çok yol dener ancak bir türlü başarılı olamaz. İnsanlar uyumak için koyun sayar, peki “koyunlar olsa ne yapardı?” Rob Scotton’ın yazıp çizdiği bu masal, Kurbağapoposu Çayırı’nda yaşayan komik koyun Russel’ın dünyasını anlatıyor.

3 – Küçük Prens – Antoine De Saint-Exupery

Gülüne nasıl daha iyi bakabileceğini öğrenmenin yollarını arayan Küçük Prens, başka gezegenleri gezer ve maceralarını Sahra Çölü’nde karşılaştığı uçağı bozulmuş pilot bir çocukla paylaşır. Antoine de Saint-Exupery’nin insanların büyüdükçe unuttukları, yalın çocuk bakışını vurgulayan; hırsları, eşitsizlikleri ve daha pek çok evrensel nitelikteki problemi bir çocuğun gözünden yansıtan bu çocuk öyküsü dünya çapında ün kazanan çocuk öykülerinden.

4 – Dünyanın Merkezine Yolculuk – Jules Verne

Bilim kurgunun öncülerinden Jules Verne’in fantastik/bilim kurgu türündeki bu romanı, buldukları bir şifre üzerine jeolog ve maden bilimci amcasıyla dünyanın merkezine gidebilmek üzere seyahate çıkan genç Axel’in başından geçen sürprizlerle dolu maceraları konu alıyor.

5 – Peter Pan – J. M. Barrie

J. M. Barrie’nin “Varolmayan Ülke” isimli bir adada yaşayan ve hiç büyümeyen çocuk Peter Pan ile arkadaşlarının maceralarını konu alan öyküsü, yardımlaşma ve dayanışmayla her zorluğun üstesinden gelinebileceğini gösteriyor.

6 – Pırtlatan Bal – Aziz Nesin

Parası olmayan bir ninenin, hasta torunu için bir türlü bal alamamasıyla dalga geçen bir adama “Kim bu baldan yerse pırtlasın” demesi üzerine gerçekten de yiyenlerin pırtladığı bir Aziz Nesin oyunudur. Kendisi de “Çocuklar, bu oyunun sonucundan çıkarılacak doğruyu sizler bu oyunu seyrettikten sonra kendiniz bulacaksınız. Aranızda tartışın, ana babanızla konuşun ve bu masal-oyunun niçin yazıldığını, hangi doğruyu, hangi gerçeği anlatmak istediğini kendiniz bulun. Nedir o gerçek olan doğru? İşte bunu siz söyleyeceksiniz bana…” der.

7 – Gulliver’in Gezileri – Jonathan Swift

Jonathan Swift’in yarattığı karakter Lemuel Gulliver isimli maceracı doktor dünyayı gezerken geçirdiği deniz kazaları sonucu kendini içinde minicik insanların ve devlerin olduğu yerlerde, bulutların üzerinde yüzen bir adada ve atların yönettiği bir ülkede bulur. Bu yerleri keşfederek zaman ve mekan ölçütlerinin birbirinden ve kendi ülkesinden son derece farklı olduğunu görür. Gulliver’in Gezileri, benimsenen değerlerin, yasaların ve yönetim sistemlerinin genelgeçerliğini yeniden düşünmeye davet ediyor.

8 – Siyah İnci – Anna Sewell

Siyah İnci isimli güzel ve sahipleri tarafından sevilen bir atın başkalarına satılmasıyla karşılaştığı iyi kalpli ve kötü kalpli insanların ve zorlukların atın gözünden anlatıldığı bu roman, hem insanlar arası ilişkileri hem de insanların hayvanlarla ilişkilerini gözden geçiriyor. Anna Sewell, romanında, hayvanlar üzerindeki gözlemlerini kullanarak onların iç dünyalarını yansıtıyor.

9 – Pamuk Prenses ve Yedi Kurbağa – Kelly Caswell ve Gemma Cary

Kelly Caswell ve Gemma Cary, ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’deki cücelerin yerine kurbağaların geçtiği; prensesin özelliklerinin epey değiştiği; iyilik ve kötülük, güzellik ve sevimlilik kavramlarının ters yüz edilerek akıllı kararlar verme, çevre ve arkadaşlık konularına da değinilen eğlenceli bir modern masal denemesi sunuyor.

10 – Mantova’nın Cüceleri – Gianni Rodari

Mantova’nın Cüceleri; Gianni Rodari’den, Mincio tepelerindeki Mantova’daki Düklük Sarayı’nda dükü eğlendirmek için küçücük bir odada yaşayan cücelerin, odadan çıkarak kendi güçlerini ve cesaretlerini keşfedişlerinin masalıdır.

Not: Tanıtım bültenlerinden yararlanılmıştır.

Yorum Yapmasam Olmaz :)