2023/01/30

Van Gogh’un bilinmeyen bir resmi ortaya çıktı

Hollandalı usta ressam Vincent van Gogh‘un ve Govert Flinck’in 100 yıldan fazla süredir unutulmuş çalışmaları bulundu. Paris’teki bir taş ocağının tasvir edildiği çizimin, gerçek bir Van Gogh çalışması olduğu belirtildi.

Resimler arasında Van Gogh’un daha önce hiç görülmemiş iki çizimi de bulunuyor. Uzmanlar, 2013’ten bu yana siyah beyaz çizimlerin gerçekten Van Gogh’un yapıtı olup olmadığını araştırıyordu. 100 yılı aşkın bir süre önce Georgina Vermeer adlı bir Hollandalı tarafından 550 guldene satın alınan ve 1917 yılından beri kayıp olduğu düşünülen eser, Vermeer’in ölümünden sonra torunu tarafından gün yüzüne çıkartıldı.

AFP’nin yaptığı habere göre, basına tanıtılan resmin,  Paris’teki Montmartre tepesindeki bir taş ocağının resmettiği, 1886 yılına, ressamın Antwerp ve Paris’te yaşadığı döneme denk geliyor. Van Gogh o zamanlar Fransız tarih ressamı Fernand Cormon’un yanında, bir stüdyoda çalışıyordu.

 

Vermeer ailesi, resmin yapıldığı Paris’te sanat danışmanı Fred Leeman’ın verdiği konferans sırasında eseri uzmanların ilgisine sundu. Resmin gerçek olup olmadığı konsunda Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi araştırmacılarından da yardım istenildi.

Keşfedilen son resim, Van Gogh’a ait olduğu öne sürülen bir başka çalışmanın daha ünlü ressama ait kataloğa girmesine yol açtı. Bir süreden beri incelenen çizimle ilgili ‘akademik karakteri’ nedeniyle şüpheler vardı. Ancak, söz konusu taş ocağı çiziminin 50 metre ilerisinde değirmenleri tasvir eden çalışmanın da Hollandalı ressama ait olduğu konusunda şüphe kalmadığı belirtildi.

Yeni keşfedilen resim, Vermeer ailesi tarafından John Fentener adlı bir milyardere satıldı. Fentener de çalışmayı van Vlissingen Sanat Vakfı’na devretti. Van Gogh’un ‘yeni resmi’, Monet, Renoir ve Picasso gibi birçok ünlü ressamın çalışmalarının yer aldığı Laren’deki Singer Müzesi’nde açılan sergide, 6 Mayıs’a kadar görülebilecek.

Vincent van Gogh’a atfen yüzlerce çalışma ortaya atılsa da, 1970’lerden bu yana orijinal 9 çizim ve 7 tablo keşfedildi.

SİNGER MÜZESİNDE SERGİLENİYOR

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde çalışan Teio Meedendorp isimli yetkili, “Böyle keşifler her zaman harikadır. Gerçekten olağanüstü ve sıklıkla başımıza gelmez” diye konuştu. Çizimler, 6 Mayıs’a kadar Hollanda’nın Laren kentindeki Singer Müzesi’nde sergilenecek.

Kaynak: AFP
Yorum Yapmasam Olmaz :)