2023/11/30

Virginia Woolf’un özgün adı “The First Common Reader” olan “Bir Okur Olarak: Edebiyat Yazıları” adlı kitabının ilk serisi Alakarga Sanat Yayınları’nca yayınlandı.

bir-okur-olarak-virginia-woolf

“Byron’ın başbelası Richard Edgeworth, telgrafı az kalsın icad edecekti. Duvara tırmanır, tekerleklerin engellerden rahatça geçebilmesi için makinalar icad ederdi. Asla gülmeyen Swift, bir ömür boyu devlerin arasında yaşadıktan sonra cüceleri cazibeli bulmaya başlamıştı. Cassandra Austen, kız kardeşi Jane fazla ünlenince etrafın ilgisinden korkmuş, ona gelen mektupları yakmıştı. Ulysses, hafızalardan silinmeyecek bir afetti. Yoğun bir cüret, müthiş bir felaketti,” diyen Woolf’un, bir okur olarak edebiyat dünyasına ışık tutan kitabının ilk serisi raflarda yerini aldı.

“The First Common Reader”  kitabının ikinci serisi olan “The Second Common Reader” da kısa bir süre sonra yayımlanacak.

“ ‘Romana uygun malzeme’ diye bir şey yoktur: Her şey, romana uygun malzemedir; her duygu, her düşünce, beynin ve ruhun her bir niteliği işe yarar, hiçbir kavrayış boşa gitmez. Roman sanatının hayata gelip aramızda durduğunu hayal edelim; hiç şüphesiz kendisini kırıp zulmetmemizi, aynı zamanda yüceltip sevmemizi isterdi; çünkü bu sayede gençliği tazelenir, bağımsızlığı güvence altına alınmış olurdu.”

Perde Arası romanını yazdığı sıralarda artık yeteneğini kaybettiğini düşünen Virginia Woolf  yaşadığı stres, dehşet ve korku sonucu ruhsal bunalıma girdi ve 28 Mart 1941’de içinde bulunduğu duruma daha fazla dayanamayıp evlerinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak atlayıp intihar etti.

Yorum Yapmasam Olmaz :)