2023/01/25

Dünyanın en seçkin drama yazarı William Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford Upon Avon’da öğrenim gördüğü sınıf ziyaretçilere açıldı.

William Shakespeare’nin Doğduğu Ev

shakespeares-birthplace-in-stratford-upon-avon Stratford-upon-Avon-william-shakespeare-house Stratford-upon-Avon-william-shakespeare-house-1 william-shakespeare-dogdugu-evi-Stratford-upon-Avon

BBC’nin yapmış olduğu habere göre; William Shakespeare’in 1570’lerde öğrenim gördüğü sınıfın günümüzde Kral 6’ıncı Edward Okuluna ait olduğu ve onarımı için 1,8 milyon sterlin harcandığı belirtildi.

İngiltere’nin Warwickshire iline bağlı olan Stratford Upon Avon kasabasında, Ortaçağ’dan kalma ve yarısı ahşap belediye binasının üst katında bulunan sınıfın, Shakespeare’in 400’üncü ölüm yıl dönümü olan (3 Mayıs 1616) cumartesi günü ziyaretçilere açıldı.

Stratford-upon-Avon College-Shakespeare-school Stratford-upon-Avon College-Shakespeare-school-1 Stratford-upon-Avon College-Shakespeare-school-2

Shakespeare’in 7 yaşından itibaren bu sınıfta dil bilgisi öğrenimi gördüğü sanılırken, 16. yüzyılda öğrencilerin bilgilerini içeren herhangi bir belge bulunmadığı ifade edildi.

Warwick Üniversitesinden Profesör Ronnie Mulryne, sınıfın, “neredeyse kesinlikle” Shakespeare’in okulu olduğunu belirterek ünlü oyun yazarının 14 ya da 15 yaşına kadar burada öğrenim gördüğünü söyledi.

Yazarın iş adamı ve belediye meclisi üyesi babası John Shakespeare’in de binanın alt katında çalıştığı sanılıyor.

Sınıfta o dönemde 7’den 15 yaşına kadar 40 erkek çocuğuna bir öğretmen tarafından dil bilgisi eğitimi verildiği, derslerin sabah 6’dan öğleden sonra 6’ya kadar sürdüğü tahmin ediliyor.

Üniversiteye gitmediği bilinen Shakespeare’in tüm eğitiminin bu sınıftan ibaret olduğu, ünlü oyun yazarının aynı zamanda turneye çıkan oyuncuların sahnelediği bir oyunu ilk kez burada izlemiş olabileceği belirtildi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)